En iyi ve Ücretsiz 10 Sabit Disk Aracı!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 10 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  İnce ayardan kontrol etmeye kadar her derde deva bu 10 araç, sabit diskinize ilaç gibi gelecek!

  Bölümleme

  Microsoft tarafından sunulan DiskPart, Vista ve Windows 7 yükleme diskinde ücretsiz olarak dağıtılıyor. Komut satırından çalışmaya alışıksanız DiskPart ile FATve NTFSbölümlerini düzenleyebilirsiniz. Grafik arayüze sahip ve tüm işletim sistemlerini destekleyen yazılımlar içinse şunlara göz atın:

  Sabit disk düzenleme yazılımı Parted Magic, görevini oldukça iyi yerine getirmenin yanında içerisinde bulunan Memtest86ile belleği de test etmenizi sağlıyor.

  Bellek testine ihtiyacınız yoksa veya alternatif birLinux bölümlendirme boot diski arıyorsanız, GParted Live'ı kullanabilirsiniz. GParted Live, USB flash sürücüsünden veya harici sabit diskten de açılabiliyor.

  Diğer bir alternatifolan Partition Logic de oldukça hafif ve işinizi görüyor.
   


 2. GuNaHKaR Well-Known Member

  SMART araçları

  SMART izleme araçları ile sabit diskinizin sağlık durumunu inceleyebilirsiniz. Komut satırında smartctl -a sdayazarak sabit diskinizin SMART durumu hakkında her şeyi öğrenmeniz mümkün.

  Daha iyi bir SMART aracı ise DiskCheckup. Program ücretsiz ve sadece siz istediğiniz zaman çalışıyor, bu sayede sistem kaynaklarınızı boş yere tüketmiyor. HD Tune ise bu konuda en iyi programlardan ve sürücünüzün hızınıda test ediyor.

  Birleştirme ve optimizasyon

  Smart Defrag aracı, size özelleştirebileceğiniz birkaç seçenek sunuyor. Program bir takım reklamlargösterse de diskinizi iyi bir şekilde optimize ediyor.

  UltraDefrag da disk birleştirme konusunda yetenekli bir program ve isterseniz komut satırındançalıştırmanız mümkün.

  Disk kullanımı

  Diskinizde nelerin yüklü olduğunu bilmiyorsanız Disk Space Fan ile diskinizde yer kaplayan her şeyi etkileyici bir grafiküzerinde görebilirsiniz. Grafikte istediğiniz bir klasöre tıklayıp derinlere inmeniz mümkün.
   

Sayfayı Paylaş