En Hayırlı Gece Kadir Gecesinin Faziletleri

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Bin Aydan Hayırlı Kadir Gecesinin Faziletleri

  Allahü teâlâ Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetlerini Cebrail (a.s) aracılığı ile Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'e kırk yaşında Hira Mağarası'nda göndermiştir. İlk ayetler Kadir gecesinde indirilen Alak Suresi'nin ilk ayetleridir.

  Ramazan ayının 27. gecesi "Kadir Gecesi"dir. İnsanlara dünyada ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren dinimizin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim Peygamberimize Ramazan ayı içinde Kadir Gecesi'nde inmeye başlamış, Hz. Muhammed (s.a.v)'e peygamberlik görevi bu gecede verilmiş ve İslâm güneşi bu gecede doğmuştur. İşte bu önemli olaylar Kadir Gecesi'ne büyük bir şeref vermiş, üstün bir değer kazandırmıştır. Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu Kur'an-ı Kerim'de açıkça bildirilmiştir.

  Kadir Suresi: "Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar."

  -Rivayet olunur ki: Hazreti Musa münacatında: Yarabbi! Sana yakın olmak istiyorum. der.

  -Cenab-ı Hak: Kadir gecesinde uyanık olan, bana yakın olur buyurur.

  -Hazreti Musa: Yarab Cenneti isterim.

  -Cenab-ı Hak: Kadir gecesinde tesbihe devam eden cennete girecektir.

  -Yarabbi cehennemden necat isterim

  -Cenab-ı Hak: Kadir gecesinde sabaha kadar istiğfarda bulunan necat bulacaktır.

  -Yarab, rızanı isterim, Bizim rızamız kadir gecesinde iki rek'at namaz kılandadır. buyurur.

  îbni Abbas (r.a) dan: Peygamberimiz (s.a.v) Efendimiz buyurdu ki: Kim kadir gecesinde iki rek'at namaz kılar, bir defa fatihayı ve yedi defa ihlası okursa, selâm verince yetmiş defa "Sübhanellahi velhamdülillahi vela ilahe illellâhü velahü ek-ber velâ havle velâ kuvvete illa billahil aliyyil azim" derse, makamından kalkmadan kendisi ve anne babası affolunur, melekler onun için cennette ağaçlar dikerler, köşkler hazırlarlar, dünyadan çıkmadan bunların hepsini (mekânını) görür. (Tefsîri-Hanefî)
   


Sayfayı Paylaş