En düşük trafik cezası 61 TL olacak

Konusu 'Oto Kredi' forumundadır ve OrKuN tarafından 30 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Trafik cezaları, yeni yılda,
  Maliye Bakanlığının yüzde 12 yeniden değerleme oranı çerçevesinde artırılacak. 1 Ocak 2009'dan itibaren en düşük trafik cezası 61 TL, en yüksek trafik cezası ise 14 bin 210 TL olacak.

  [​IMG]

  Yeniden değerlendirme oranının gelecek yıl için yüzde 12 olarak tebliğ edilmesinin ardından, trafik kurallarına uymayanlar da yeni yılın ilk gününden itibaren trafik cezalarını zamlı ödeyecek.

  Buna göre, kırmızı ışıkta geçenlere 128 TL ceza uygulanacak. 0.50 promil ve üzerinde alkol alarak araç kullananlar, ilk kez yakalanmaları durumunda 537 TL, ikincisinde 673 TL, üçüncüsünde ise bin 78 TL para cezasına çarptırılacak. Ayrıca, alkollü araç kullanan sürücülere geriye doğru 5 yıl içinde; ilkinde 6 ay, ikincisinde 2 yıl, 3 ve fazlasında ise mahkeme tarafından 5 yıl süreyle ehliyetlerine el konulacak. 3 veya daha fazla alkollü yakalanan sürücülere en az 6 ay hapis cezası verilecek.
  Hız sınırlarını yüzde 10'dan yüzde 30'a (otuz dahil) kadar aşan sürücüler 128 TL, hız sınırlarını yüzde 30'dan fazla aşanlar ise 265 TL ceza ödeyecek.
  Muayene istasyonu için işletme belgesi ile yetki verildiği halde, işletme şartlarına uymayan veya gerektiği şekilde muayene yapmayan kişilere 4 bin 261 TL den 14 bin 210 TL'ye kadar para cezası verilecek.


  Belge bulundurmayana 128 TL ceza
  Araç kullanırken belgelerini bulundurmayan ya da yetkililere ibraz edemeyen sürücüler ile okul taşıtlarının "DUR" işaretini yaktıkları hallerde diğer araçların durmaması; "DUR" işaretinin öğrencilerin binmeleri veya inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen hallerde yakılmaması, bu ışıkların gereksiz ve amaç dışı kullanılması durumunda sürücüye 128 TL para cezası kesilecek.
  Kaza mahallinde durmayan, trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almayan, kazayı yetkililere bildirmeyen ve kaza yerinden ayrılan sürücüler de aynı miktarda para cezası ödeyecek.

  Bir araç tarafından geçilirken, geçilen araç sürücüsünün geçilme kurallarına uymaması, kavşaklarda gereksiz duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya araçların motorunu durdurmak, taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak, taşıt yolu üzerinde otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak, gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak, emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ve kullanmamak gibi trafik kurallarını ihlal eden sürücülere
  61 TL ceza kesilecek.
  Motosikletlerde koruma başlığı ve gözlüğü kullanmayan sürücüler, karayolu üzerinde, park yerlerindeki araçlar için, yetkisiz park ücreti alan kişiler de
  61 TL ceza ödeyecek.
  Yeni yılda zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmama ve araçların muayene süresini geçirmenin de cezası 61 TL olacak.
  Radar tespit edici cihaz kullananlar
  Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulunduran sürücülere, mahkeme kararıyla bin 78 TL ile bin 622 TL arasında para ve 4-6 ay arası hapis cezası verilecek.
  Söz konusu cihazları imal veya ithal edenler ise bin 622-2.704 TL para cezası ödeyecek. Bu kişilere, mahkeme kararıyla 6-8 ay arası hapis cezası da verilebilecek. Yük nakli yapılan araçlara, azami toplam ağırlıklarının üzerinde yükleme yaptıran işletmelere 2 bin 704 TL ceza kesilecek.

  Bazı trafik ihlallerine ilişkin 1 Ocak 2009'dan itibaren uygulanacak ceza miktarları şöyle:
  • Taşıt yolu üzerinde özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek: 122 TL,
  • Karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapmak: 127 TL,
  • Tehlikeli ve zararlı maddeleri gerekli izin ve tedbirleri almadan taşımak: 257 TL,
  • İzin almadan yarış ve koşu düzenlemek: 265 TL,
  • Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkarmak: 537 TL,
  Sürücülerin, cezayı peşin ödemesi durumunda ceza oranında yüzde 25'lik indirim uygulaması yeni yılda da devam edecek..
  30.12.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş