En azılı hacker çetesi çökertildi

Konusu 'İnternet' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 30 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  'e-devlet'e geçen kamu kurumlarının internet sitelerini kopyalayarak yaklaşık 200 bin kişinin kredi kartı bilgilerini ele geçiren hacker çetesi çökertildi.
  8 milyon liralık vurgun yaptıkları ileri sürülen şebekenin, paraları, satın aldıkları diskoda düzenledikleri partilerde harcadıkları iddia edildi. Eşzamanlı olarak 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 5'i hacker, biri kredi kartı kuryesi toplam 10 kişi gözaltına alındı. Yakalanan hacker'ların Türkiye'nin en azılı internet dolandırıcıları olduğu öğrenildi.

  Edinilen bilgiye göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü'ne başvuran değişik banka müşterisi 228 kişi, hesaplarından para çekildiği şikâyetinde bulundu. Polis, 7 aylık teknik takibin ardından Türkiye'nin en önemli internet dolandırıcılarından 5'inin birlikte çalıştığını belirledi. Mustafa A. liderliğindeki şebekede yer alan Fatih Ş., Hakan Y., İsrail uyruklu Samuel D. ve Hüseyin D.'nin, ürettikleri yerli virüs yazılımıyla ithal antivirüs kullanan 'e-devlet' sitelerine saldırdıkları tespit edildi.

  Kamu sitelerinin 'fishing' (olta atma) yöntemi ile benzerlerini kuran zanlıların, bu yolla yaklaşık 200 bin kişinin banka hesap bilgilerini kopyaladıkları saptandı. Bankamatikler için geliştirdikleri cihaz aracılığıyla da vatandaşların kart ve manyetik bilgilerini SMS olarak kendi bilgisayarlarına gönderdikleri öğrenildi. Şebeke üyelerinin, kartların şifreleri öğrenmek içinse ATM'lere gizli kamera yerleştirdikleri ortaya çıktı.

  İstanbul (Beşiktaş, Pendik, Şişli, Üsküdar), Ankara, İzmir, Aydın, Balıkesir, Antalya ve Mersin'de düzenlenen operasyonlarda ünlü 5 hacker'ın da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Zanlılar, sorgularının ardından dün adliyeye sevk edildi. Türkiye çapında 4 ilde 4 ayrı kimlikle yaşayan şebeke lideri Mustafa A.'nın Kuşadası'nda açtığı Havana isimli barda köpük partisi düzenlediği belirlendi.

  VATANDAŞI OLTAYA GETİRDİLER
  İlk kez 5 yıl önce gündeme gelen 'fishing' adlı sistemde, hacker'lar, yazdıkları programlarla bankaların ya da kamu kurumlarının internet sitelerini kopyalayarak, sahtesini yapıyor. Oltaya gelen vatandaş, resmi bir kurumda işlem yaptığını zannederek tüm banka ve kart bilgilerini giriyor. O andan itibaren tüm bilgileri şebekenin bilgisayarına düşüyor. İzmir'deki operasyonda yakalanan Fatih Ş.'nin, Türkiye'deki fishing yazılımını oluşturan kişi olduğu öğrenildi.
   


Sayfayı Paylaş