Embriyonun Gelişim Evreleri Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 4 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Embriyonun Gelişim Evreleri Nelerdir

  Zigotun oluşumundan sonra başlayan, doğuma kadar süren döneme gebelik ya da hamilelik denir. Embriyo, rahim içinde gelişirken, solunum, beslenme, boşaltım, hareket, irkilme gibi canlılık etkinliklerini yapar. Gebelik yaklaşık 40 hafta sürer. Bu süre içinde rahimde oluşan plasenta, bebeğe gerekli besin ve oksijeni sağlar. Doğduklarında bebekler yaklaşık 50 cm boyunda, 3000- 3500 gram ağırlığındadır.

  2.hafta: Sperm yumurtayı deler, meydana gelen canlıya zigot adı verilir. 3-4 gün içinde de rahime yerleşir.

  4.hafta: Embriyo döllenme gerçekleşene kadar (yaklaşık 48 saat) rahimde serbest bir şekilde yüzer. Döllenmeyle birlikte anne ile ilişki de başlar.

  6.hafta: Embriyo 5 mm. civarındadır. İlk kalp atışları başlamıştır. Baş, ağız, karaciğer ve bağırsaklar şekillenmeye başlar.

  10.hafta: Embriyo 2,5 cm. civarındadır. Yüzdeki organlar, yumuşak baş, ayak parmakları belirginleşmeye başlar. Sinir sistemi ve birçok iç organ çalışmaya başlar.

  14.hafta: Fetüs 7,5 cm. civarındadır. Kaslar gelişmeye cinsel organ biçimlenmeye başlar. Göz kapakları, el ve ayak tırnakları oluşur. Fetüsün anlık hareketleri gözlemlenebilir.

  18.hafta: Fetüs 12,5 cm. civarındadır. Bebek gözlerini kırpıştırır, ellerini ve ağzını oynatabilir. Kıllar ve saç oluşmaya başlar.

  22.hafta: Fetüs 225 gr. ve 25,5 cm. civarındadır. Ter bezleri gelişir ve ten rengi transparandan opak renge döner.

  26.hafta: Fetüs nefes alıp gaz çıkarabilir ve ağlayabilir. Gözler tamamen oluşmuştur. Dilde tat alma tomurcukları oluşmuştur. Doğduğu takdirde %50 yaşama şansı vardır.

  30.hafta: Erken doğum halinde bebeğin yaşama şansı çok yüksektir. Prematüre olarak adlandırılır.

  40.hafta: Normal gebelik periyodu sona ermiştir. Bebek rahim dışında rahatlıkla yaşayabilir.
   


Sayfayı Paylaş