Elma Ağacı Budama, Elma Budaması Nasıl Yapılır

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 30 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Elma Ağacı Budama, Elma Budaması Nasıl Yapılır
  Meyve ağaçlarının düzgün ve kuvvetli bir taç meydana getirmelerini verim çağında uzun süre kalmalarını ve kuvvetten düşmeye başlamış ağaçların yeniden canlandırılarak bir süre daha kaliteli meyve vermelerini sağlamak amacıyla yapılan dal kesimi, eğme, bükme işlemlerine budama denir.

  Budama yapılmayan ağaçlarında, budananlar gibi çiçek açmaları ve meyve vermeleri budamanın zorunlu olup olmadığı sorusunu akla getirebilir. Hiç budanmayan ağaçlarda çok sık bir taç oluşur. Bu ağaçların ilk yıllarda meyveleri kaliteli olabilirse de daha sonra giderek meyveler küçük, renksiz ve gösterişsiz kalmaya başlarlar. Ayrıca budanmayan bazı meyve ağaçlarda Periyodisite (Bir yıl bol ikinci yıl çok az ürün verme) olayına çok sık rastlandığı gibi, dalların alt kısımları çok çabuk çıplaklaşmakta ve ağaç şemsiye şeklini almakta, dalların ürün veren alanları uç kısımlarına kaymakta ve azalmaktadır. Bundan başka budanmayan meyve ağaçlarında hastalık ve zararlılarla savaş, meyve toplama (Derim) gibi teknik işlerde güçleşmektedir. Kısacası modern meyve yetiştiriciliğinde budama zorunludur.

  Budamanın Amacı
  Budamanın amaçlarını şu şekilde özetleyebiliriz.

  1-Meyve ağaçlarını en kısa zamanda ürün vermeye yönlendirmek ve onları uzun süre verim çağında tutmak.

  2-Ağaçlarda sağlam ve dengeli bir taç oluşturmak.

  3-Bakım, hastalık ve zararlılarla mücadele, hasat işlemlerini kolaylaştırmak.

  4-Işığın ağaçların iç kısımlarına kadar girmesini sağlamak, yapraklarda besin maddelerinin yapımını arttırmak.

  5-Bazı meyve tür ve çeşitlerinde görülen bir yıl bol bir yıl az meyve verme (Periyodisite) veya dinlenme durumunun düzenlenerek her yıl düzenli ürün vermelerini sağlamak.

  6-Meyve kalitesini iyileştirmek.

  Budamanın Zamanı
  Ağaçların yaprak dökülmesi ile ilkbaharda tomurcukların patlaması arasında geçen kış dinlenmesi devresi budama için en uygun zamandır. Kışı ılık geçen yerlerde ağaçlar kış dinlenmesine girdikten bir süre sonra yapılacak budamalar, zaman bakımından en uygun dönemde yapılmış olur. Ancak kışı sert geçen yerlerde şiddetli donlar sona ermeden budama yapılmamalıdır. Orta Anadolu Bölgesinde budama zamanı Aralık, Ocak, Şubat aylarıdır. Budamanın İlkbahar gelişme dönemi başlamadan önce bitirilmesi gerekir.

  Kısaca, en uygun kış budama zamanı ağaçlar yapraklarını döktükten bir süre sonraki ve İlkbahar gelişme döneminin başlamasından biraz önceki devrelerdir.
   


Sayfayı Paylaş