Elektroskop Yapımı

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 5 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Elektroskop Yapımı
  Gereçler
  -Cam şişe (yarım kiloluk süt şişesi)
  -Şişenin ağzını kapatmak için mantar
  -Bakır tel ( 25 cm uzunluğunda )
  -2 Ad alüminyum folyo şerit 4x1 cm ölçülerinde kesilmiş
  -Alüminyum folyadan top ( bir bilye büyüklüğünde )
  -Tarak
  -Yün parçası
  -Teli biçmek için pense
  -Mum ve kibrit
  -Gazete kağıdı
  -Maşa

  Bakır tel çıplak olmalıdır. Herhangi bir elektrikçiden satın alabilirsiniz. Yalıtım maddesini çıkartırken teli,bir ekmek tahtası vela başka bir ahşap yüzeyin üzerine koyun. Dizinizi asla bir çalışma masası gibi kullanmayın; bıçak kayarsa kendinizi yaralarsınız. Çıplak tel elde ettiğinizde bir ucunu mantardan şekilde göründüğü gibi mantardan geçirin ve 2,5 cm kadar dışarı çıkartın. Telin diğer ucunu bir dik açı oluşturacak şekilde 4 cm kadar bükün. Bu 4cm lik parçayı ikiye katlayın, öyleki geriye doğru yatay bir şekilde kendi üzerine kıvrılsın. Bu işlem, kenarları neredeyse birbirine değen, dar, yatay bir “ U “ oluşturacaktır. Telin mantara girdiği ve çıktığı noktaları kapatmak zorundasınız. Mumu yakın ve mantarla tel arasındaki boşlukları eriyen mumla kapatın. Alüminyum şeritleri, her bir tel kıvrımının üzerinden katlayarak tele bağlayın. Şişeyi içinde mantar olmadan, maşayı kullanarak mum alevinde dikkatlice ısıtın. Bu içerideki havanın genleşmesine ve şişedeki nemin bir kısmının uçmasına yol açar. Şişe ılıkken, teli ve aliminyum şeritlerini şişenin dibine doğru dikkatlice sallandırın.

  Mantarı iyice sıkıştırarak şişenin ağzına yerleştirin ve şişeyi soğumaya bırakın. Alüminyum şeritler şekilde göründüğü gibi şişenin dibinden en az 2,5 cm yukarıda olacak şekilde sallandırılmalıdır. Son olarak alüminyum topu, mantardan çıkan telin 2,5 cm lik ucuna bastırarak geçirin. Bu işlemle elektroskop tamamlanmış olur. Bir elektrik yükü oluşturmak için yün kumaşı tarağa sürttürün. Tarağın bir ucunu yavaşça alüminyum topun yanına doğru getirirken, topa değmemeye dikkat edin. Alüminyum şeritleri izlerseniz birbirlerinden ayrıldıklarını görürsünüz. Elektronlar taraktan ayrılıp tel aracılığıyla aşağıya iner ve alüminyum şeritleri elektrikle yükler. Şeritlerde elektron fazlası oluştuğu ve ikisi de negatif elektrikle yüklendiği için birbirlerini iterler. Tarağı geri çekin; elektronların fazlası telden yukarı akıp hayava karıştıkça alüminyum şeritler eski hallerine dönecektir.

  Elektroskop nedir?
  Bir cismin yüklü olup olmadığını yüklü ise yükünün, cinsini bulmak için kullanılmaya yarayan araca Elektroskop denir. Elektroskop yüksüzken metal yapraklar kapalıdır. (-) yükle yüklenmiş bir elektroskobun topuzuna parmağımızla dokunursak, negatif yükler vücudumuz üzerinden toprağa akar, elektroskop nötr hale gelir ve yaprakları tamamen kapanır. (+) yüklü elektroskopta; negatif yükler topraktan elektroskopa geçer ve yapraklar yine kapanır. Bu olaya elektroskobun boşalması denir.
  [​IMG]
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  çok saolun sayenizde dersimi yaptımm
   

Sayfayı Paylaş