Elektronik mezarlık

Konusu 'Diğer Resimler' forumundadır ve SHaDe_19 tarafından 26 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. SHaDe_19 Well-Known Member


  [​IMG]Gana'nın başkenti Accra'da bir drenaj kanalında yüzen atık bilgisayar kasaları ve monitörler.


  [​IMG]Ganalı çocuk, elektronik cihazlardan sökülmüş bir bakır tel öbeğini taşıyor. Öbekteki fişler, olasılıkla -bu tür atıkların yoksul ülkelere satılmasının yasak olduğu- Avrupa'dan geldiklerine işaret ediyor.


  [​IMG]
  Dioksin ve ağır metallerce zengin, yoğun bir duman, yanmakta olan bilgisayar kablolarının başında bekleyen genç adamı kuşatıyor. Üzerlerindeki yalıtım malzemesi yakılıp çıkarılmadıkça bakır kablolar alıcı bulamıyor.  [​IMG]

  Lagos'taki (Nijerya) Alaba Pazarı'nda müşteriler kullanılmış televizyonlara göz atıyor. Afrika kentlerini saran e-atıkta, kullanılmış elektronik eşya satmayı uman ithalatçıların oldukça büyük katkısı var. Yeniden kullanılacak hale getirilemediği için hurdaya çıkan ithal ürünler yüksek bir oran oluşturuyor ve mevcut altyapı bunları işlemede yetersiz kalıyor.  [​IMG]Çin'in Taizhou kırsalında bir adam evinin arkasında hurda alüminyumları arıtıyor.

  [​IMG]
  Çin'de, Taizhou kırsalında bir çiftçi, içlerindeki metallerin çıkarılması için yakılan elektronik devre kartlarının hemen pazarda satacağı sebzeleri hazırlıyor. Bölge uzun süredir e-atıkların toplanma alanıydı; ancak alınan sıkı önlemler yasadışı ticaretin azalmasını sağladı.
  [​IMG]Austin'de (Teksas, ABD) sanatçı George Sabra'nın yaptığı e-atık heykellerden biri. Ağaç dallarından bir gövde ve eski bilgisayar parçalarının dikenler gibi sardığı bir baştan oluşan bu heykel, elektronik hurdaların içindeki gizli tehlikelere ilişkin bir uyarıda bulunuyor.  [​IMG]İşçiler, Amstetten'deki (Avusturya) Mueller-Guttenbrunn Group geridönüşüm tesisinde elektronik malzemeleri sınıflandırıyor. Avrupa'daki düzenlemeler, elektronik malzeme üreticilerinin, ürünleri ıskartaya çıktığında geridönüşüm harcamalarını da karşılamalarını zorunlu kılıyor.

  [​IMG]
  On bir yaşındaki Salman Aziz, Karaçi'de (Pakistan) bilgisayar faresinin içindeki metal parçalarını söküyor. Dünya genelinde elektronik atık hacmi büyüdükçe, içlerindeki hammaddelerin gerikazanımı konusunda akılcı yöntemler geliştirme talebi de artıyor.

   


 2. yaren38_20 Well-Known Member

  degişik bi paylaşım..zavallı insanlar biz nelerle ugraşıyoruz onlar nelerle..:(
   
 3. ShaDow_19 Well-Known Member

  Çok anlamlı bi paylaşım olmuş.. Tşkrler dostum..
   
 4. seckinyd Well-Known Member

  Sağol dostum iyi bir paylaşım olmuş eyvallah
   
 5. gazi25 Well-Known Member

  çok güzel olmuş ellerine sağlık
   
 6. seckinyd Well-Known Member

  Herkes ne güzel olmuş diyor ama hiç ordaki halka yazık diyen yok ordaki halkın neler çektiğini bilen yok bu furyaya bende dahilim merak etmeyin bende kızıyorum kendime
   
 7. oguzturk Administrator Staff Member

  avrupa amerika elektronik çöplüğünü buraya göndermiş anlaşılan, o elektronik parçalardaki kansorojen kurşun direk toprağa yağmur suyu ile ülkenin hertarafına ve sonunda erken yaşta kanserden ölümler...
   
 8. serseri_aşık Well-Known Member

  emeğine sağlık ugur abi güzel paylaşım
   
 9. R.CARLOS Guest

  saol bilgilendirdiğin için
   

Sayfayı Paylaş