Elektroliz Olayı Konu Anlatımı

Konusu 'Ders Notları' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 6 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Elektroliz, elektrik akımı yardımıyla, bir sıvı içinde çözünmüş kimyasal bileşiklerin ayrıştırılması işlemi.

  Elektroliz olayını anlamak için ilk önce bileşikler arasındaki bağları (bileşikleri bir arada tutan kuvvet) öğrenmek gerekir. Bileşikler arasında değerlik elektronuna bağlı iki tür bağ vardır.

  Kovalent bağ: Kovalent bağda bileşikler elektron veya elektronları ortak kullanırlar.

  İyonik bağ: Bileşik atomlarından (veya moleküllerden) biri diğerine elektron vererek kendisi pozitif iyon durumuna gelir. Diğer atom veya bileşik ise negatif iyon durumuna geçer.

  Kovalent bağlı bileşikler elektrik alanı ile ayrıştırılamazlar. Buna karşın iyonik bağlı bileşikler elektrik alanı ile (potansiyel fark uygulanarak) ayrışabilirler.

  Elektrolizin yapıldığı kaba elektroliz kabı (Voltmetre) denir. Doğru akım üretecinin pozitif kutbuna bağlanan elektroda anot, negatif kutbuna bağlanan elektroda ise katot adı verilir. Bir elektroliz için doğru akım güç kaynağı, elektrotlar ve elektrolit gerekir.

  Elektroliz farklı amaçlar için farklı şekillerde yapılabilir. Örnek olarak, bir metal başka bir metal ile kaplanacaksa kullanılacak eriyik ve elektrotlar ona göre seçilmelidir. Veya su ayrıştırma ile Hidrojen gazı elde edilmek istendiği zaman farklı bir çözelti ve farklı elektrotlar kullanılır.
   


Sayfayı Paylaş