Elektrikli Fluence gerçeği

Konusu 'Renault' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  OTOMOTİV sektörünün geleceğini elektrikli otomobillerde gören Fransız Renault, geçtiğimiz Franfurt otomobil fuarında, bu alanda geliştirdiği 4 elektrikli konsept aracını dünya vitrinine çıkarıp, '2012 yılında yollara çıkacak' müjdesini verdi. Bu 4 araçtan biri olan elektrikli Fluence'nin ise Bursa'da üretileceği açıklandı. Ama bu açıklamayı yapan Renault yetkilileri değil, Sanayi ve Ticaret Bakanımız Nihat Ergün ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan oldu. İki bakan Oyak Renault davetlisi olarak gittiği Franfurt otomobil fuarında, 'Gelini almaya geldik. Elektrikli Fluence Türkiye'de üretilecek' müjdesini verdi. Ardından Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu da üretimin detaylarını ve yatırım miktarını açıkladı.

  [​IMG]

  MÜDÜRLER KAFA KARIŞTIRDI
  Ama gelin görün ki yapılan bu açıklamaların hemen akabinde Renault'nun üst düzey bir yöneticisi fuara katılan ekonomi müdürlerine, "Başkanımız Carlos Ghosn böyle bir şey söylemedi" açıklamasını yaparak sözüm ona kafaları karıştırdı. Bu zorunlu açıklamanın sebebi çok netti ama ne yazık ki bunu tahmin edemeyen bazı müdürler, konuyu sayfalarına taşıyınca hem Bakanlar hem de Oyak Renault yetkilileri zor durumda kaldı. Renault'un bunu resmi olarak fuarda açıklamamasının tek sebebi Fransa'da hükümet ve sendikalarla başını derde sokmamaktı. Düşünsenize Frankfurt'ta Ghosn bu açıklamayı yapsaydı, zaten krizde hükümetten şartlı destek alan Renault için büyük sıkıntı olacak, sendikalar ayaklanacaktı. Bu noktada Türk cephesinin açıklamaları Fransızları bağlamıyor, soranlara 'biz söylemediysek doğru değil' diyorlardı.

  İLK İSRAİLE GÖNDERİLECEK
  Peki aradan geçen 2 ayda ne oldu. Bırakın elektrikli Fluence'nin Bursa'da üretileceğini biz ilk araçların İsrail'e ihraç edileceğini bile öğrenip yazdık. Renault ise son bir haftadır sırayla elektrikli modellerinin nerelerde üretileceğini tüm dünyaya resmi olarak açıklıyor.İlk iki modelden biri İspanya diğeri Fransa'da üretilecek. Şimdi sıra geldi üçüncü yani elektrikli Fluence'ye. Ama nedense Renault, ilk iki model gibi elektrikli Fluence'nin nerede üretileceğini hemen dünyaya duyurmadı. Ama Fluence'nin İzmir'de gerçekleşen uluslararası test sürüşünde görüştüğümüz Fransız yetkililer, elektrikli aracın Bursa'da üretilme kararının Oyak Grubu ile Renault'un ortaklığının 40'ıncı yılına denk gelen 13 Kasım'da yapılacağını kulağımıza fısıldadı. Zaten bir kaç gün önce bu konuyla ilgili Renault Mais'ten de davet mektubu geldi. Ama şu bir gerçek, Renault diğer iki model gibi elektrikli Fluence'nin üretileceği yeri bağırırak duyurmak yerine sessiz sedasız Türkiye çapında bir açıklamayla yapacak.
  Kaynak : Otoyaşam

  11.11.2009, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş