Elektrikli Diş Fırçaları

Konusu 'Diş Sağlığı' forumundadır ve elif tarafından 16 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Elektrikli Diş Fırçaları

  Günümüzde yine elektrikli diş fırçaları manuel diş fırçalarının yerini hızla almaktadır.Elektrikli diş fırçaları engelli hastaların,hareket kabiliyeti sınırlı hastaların kullanması için üretilmiş fakat diğer insanlar tarafından beğenilmiş ve kullanımı hızla yayılmıştır.Elektrikli diş fırçalarının kullanımında yeterli kontrol sağlanamadığından diş etlerine zarar verebilmekte ve yeterli temizliği sağlayamamaktadır.

  Yakın bir geçmişe kadar hastalarımıza manuel (el ile kullanılan) diş fırçasını kullanmasına engel olacak bir sorunu yoksa elektrikli diş fırçası önermiyorduk. Elektrikli fırçalarda önemli bazı gelişmeler yaşandı. Eskiden sadece tek yönde dairesel hareketler yapan fırça çift yönlü rotasyon yapmaya başladı. Daha sonra bu fırçalara üçüncü boyutta bir hareket eklendi. Yani fırça dişlerarası bölgede ileri geri de hareket eder duruma geldi. Önerdiğimiz hafifçe bastırarak yapılan dairesel hareketlerin elektrikli fırça ile yapılabilir oldu. Son yıllarda bu nedenlerle hastalarımıza daha sık elektrikli fırça önerebiliyoruz.

  Ancak, kişi ellerini kullanabildiği sürece, elektrikli diş fırçalarının manuel diş fırçalarına herhangi bir üstünlüğü yoktur. Önemli olan diş fırçasını doğru kullanmaktır.
   


 2. KaraMelek Well-Known Member

  elektrikli diş fırçaları diş minelerine zarar veriyormuş duyduğuma göre
   

Sayfayı Paylaş