Elektrikli Araç Dönüşümü Nasıl Yapılacak

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 16 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Elektirikli arabaya dönüşüm nasıl olacak
  benzinli ve dizel araçları elektrikliyr dönüştürme nasıl yapılır

  Almanya’nın Stuttgart kentinde, ortağı Reinhardt Ritter ile ticari Arabaları elektrikle çalışır duruma getiren EFA-S Elektrikli Araçlar Ltd. Şti, 30 Kasım’da, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının, araçlarda elektrik dönüşümü yapılabilmesine imkan tanıyan mevzuat değişikliğini resmi gazetede yayınlamasını takiben, Türkiye’de İzmir’i seçen EFA-S Elektrikli Araçlar Ltd. Şti, benzinli ve dizel araçları elektrikli araçlara dönüştürmeye başladı.

  Dönüşüm otomobilin motor ve ona bağlı tüm yardımcı gereçler, yakıt deposu gibi sistemlerinin otomobilden çıkartılarak, EFA-S Tarafından üretilip, dizayn edilmiş akü sistemini barındıran kutunun şase arasına yerleştirilmesi ile gerçekleşiyor. Bu Kutunun Ağırlığı 90-95 kilogram.
  Akülerin bir bölümünü otomobilin ön tarafına montajlıyorlar. Bununda sebebi, 90-95 kilogram civarındaki bu akü sistemini barındıran kutunun yerleştirilmesinden sonra oluşabilecek denge sorununu ortadan kaldırmak. Zira Aracın orjinal motoru 250 kilogram olduğu için dengeyi sağlamak gerekiyor.

  Akü sistemini barındıran kutunun altında da elektrikli motor var.
  Son işlem olarakta, benzin göstergesinin yerini de batarya göstergesi monte ediliyor.

  Dönüşüm sonrası, uygulama yapılan arabalar şimdilik şehir içi trafiğinde ideal randımanı verebiliyorlar. Bu akülerle günde 100 ila 200 kilometre arasında menzil yapabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş