Elektrikli Araba Satış Ne Zaman

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 13 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Renault Fluence Z.E. Fiyatı ve Satış Tarihi
  Bu yazımızda Renault Fluence Z.E. piyasaya çıkış tarihi ve bu aracın test sürüşünü gerçekleştiren EVO Dergi‘den Burak Ertem’in izlenimlerini aktaracağız.

  Elektrikli Araba Renault Fluence
  Elektrikli Renault Fluence Z.E. Mart 2012 'de 60 bin Lira'dan satılacak
  Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Üst donanıma sahip 2012 model 110 beygir güç üreten Fluence Privilege 1.5 dCi EDC’nin kampanyalı fiyatının 61.450 TL. olduğunu söyledi. Oysa ki, 100 kilometrede 2.5 liralık elektrik harcayan Renault Fluence Z.E.’nun Mart 2012'de başlayacak olan satışlarda, fiyatının 60.000 TL. lira olduğunu , böylece elektrikli modelin, dizel modelden bile daha düşük fiyata satılacağını açıkladı.

  Renault Fluence Z.E.’nun Avrupadaki satış fiyatı 21.300 Euro.100 km’de 2.70 TL. elektrik harcıyor . Otomobilin 185 Km'lik bataryası 4,5 TL'ye doluyor.Dolum işlemi gece yapılırsa elektrik faturası 100 Km. için 1,5 TL ,185 Km içinde 2,5 TL' ye düşüyor.Bataryanın kirası aylık 79 Euro.Motor ve Batarya için 5 Yıl Garanti uygulanıyor.

  İbrahim Aybar, elektrikli renault bataryanın satılmayacağı, tüketiciye kiralanacağı konusunda ise şöyle dedi;''Batarya çok pahalı, o yüzden kiralama sistemi uygulanacak. Fransa’da ayda 79 euro (197.5 TL) alınıyor, bizde 100 euro (250 TL) civarında olur''

  Burak Ertem’in ağzından
  “Bu aslında tam bir izlenim sayılmaz. Çünkü sadece 5 km kadar kullanma fırsatı buldum. Ancak bu da bir izlenimdir ve elektrikli otomobilde yaşadığım duyguları size anlatmak istedim. Elektrikli obomobil tecrübem geçtiğimiz aylarda MINI-E ile olmuştu. Ancak o, bagajında bataryalarla dolu iki kişilik ve performanslı bir otomobildi ve bir evin tek otomobili olması imkansızdı. Z.E. serisiyse günlük kullanılabilecek sıradan bir otomobilin elektrikli versiyonu olarak görülebilir. Bir bakıma geleceğin otomobilinin günümüze ışınlanmış hali diyebiliriz onun için. 5 kişilik, bagajı var, evinizdeki prizde dahi şarh edilebiliyor ve en önemlisi herkes satın alabiliyor. Türkiye’de üretilecek olmasını da kesinlikle unutmamak gerekir.

  Lafı fazla uzatmadan Eylül ayında satışına başlanacak bu geleceğin otomobiliyle yaşadıklarımı anlatmaya başlayayım. Öncelikle onun da bir anahtarı olduğunu belirteyim. Kontağa takıyorsunuz ve çeviriyorsunuz. Tek fark, marş dinamosu yok, ses yok. Kontak çevrildiği zaman bir bakıma otomobil çalışıyor diyebiliriz. Göstergede “GO” ibaresi beliriyor ve vitesi D’ye alıyor ve ilerliyorsunuz. Gaz pedalına basma hissi çok garip, motor sesi yok ya… Sanki joystick butonuna basar gibi hissiz bir şekilde hareket ediyor Fluence. Hız göstergesi mevcut, ancak devir olmadığı için devir saati yok, yerini şarjın ne kadar kaldığını gösteren bir kadran almış. Bu gösterge, gaza bastıkça ‘+’ kilowatt değerini gösteriyor. Ayağınızı gazdan çektiğinizdeyse bu değer eksiye düşüyor ki bu otomobilin kompresyona geçtiğini ve aküleri az da olsa şarj ettiğini belirtiyor. Bu arada kompresyon demişken, aynı devirli motosikletler gibi gaz pedalından ayağınızı çektiğinizde ciddi bir yavaşlama söz konusu, dikkat çekmek lazım. Otomobili boşa atmış gibi yolda süzülmek söz konusu değil.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş