Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Kaynaklar

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 16 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Kaynaklar Nelerdir
  Elektrik enerjisinin elde edilmesinde tabiattaki enerji çeşitleri kullanılmaktadır. Bu kaynaklar değişik dönüşümler sonucu elektrik enerjisine çevrilir. Kaynakların bazıları ise direkt kullanılmaktadır.

  Hidrolik Kaynaklar
  Akarsulardaki suların barajlarda toplanılarak yüksekten aşağıya düşürülmesi ile türbin çarkları döndürülür ve türbin şaft miline akuple bağlı olan jeneratör çıkışından elektrik enerjisi elde edilir. Bu tür sistemlere hidroelektrik santral denir.

  Termik Kaynaklar
  Kömür, petrol ve ürünleri, doğalgaz gibi fosil kaynaklı yakıtların yakılması sonucunda ortaya çıkan ısıdan elde edilen basınçlı sıcak su buharının, buhar türbinini döndürmesi ile,türbin şaft miline akuple bağlı olan generatör çıkışından elektrik enerjisi üretilir. Bu tür elektrik enerji üretimi yapan sistemlere termik elektrik santrali denir.

  Nükleer Kaynaklar
  Atomun çekirdeğinin kontrollü bir şekilde parçalanması sonucu ortaya çıkan ısı enerjisinden yararlanılarak elektrik enerjisi üretimi yapılan sistemlerdir. Bu sistemle çalışan santrallere nükleer elektrik santrali denir.

  Rüzgâr Enerjisi
  Rüzgâr alan açık arazilerde, rüzgârın etkisiyle rüzgâr türbinlerinde elde edilen mekanik enerji alternatör yardımıyla elektrik enerjisine dönüşmektedir. Bu sistemle çalışan santrallere rüzgar santrali denir.

  Güneş Enerjisi
  Güneşin ısı ve ışık enerjisinden faydalanılarak elektrik enerjisi elde edilir.

  Jeotermal Enerji
  Yeraltından çıkan sıcak su buharı ya da gazlardan yararlanılarak yapılan elektrik enerjisi üretim sistemidir.

  Gelgit Enerjisi
  Ayın hareketlerine göre deniz suları yerçekiminin etkisiyle alçalıp yükselmektedir.Deniz yüksekliğinde sular bir havuzda toplanır. Aynı hidroelektrik santrallerde olduğu gibi elektrik enerjisi üretilir.
   


Sayfayı Paylaş