Elektrik Enerjisi Nasıl Taşınır?

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 19 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Elektrik Enerjisi Nasıl Taşınır?
  Farklı enerji türlerinden elektrik enerjisinin üretilmesini sağlayan kuruluşlara elektrik santrali denir. Elektrik santrallerinin termik santral, hidro elektrik santrali, nükleer santral gibi çeşitleri vardır. Bunun dışında rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi ve jeotermal (termal su kaynakları) enerji ile çalışan santraller de vardır.

  Elektrik enerjisi, basit bir elektrik devresinde olduğu gibi elektrik santralinde başlayıp evlere, işyerlerine kadar uzanan ve oradan tekrar santrale dönen kapalı bir devrede taşınır. Elektrik enerjisi, kullanıldığı yerlere göre ışığa, sese, ısıya ve harekete dönüşür.

  Elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisinin kullanılacağı yerlere taşınmasını enerji nakil hatları sağlar. Enerji nakil hatları, ya toprak altında bulunan iletken tellerden ya da çelik direkler üzerinde bulunan iletken tellerden oluşur.

  Enerji nakil hatlarında genelde bakır veya alüminyumdan yapılan iletken teller kullanılırken demirden yapılan iletken teller kullanılmaz. Enerji nakil hatlarında demir gibi iletkenlerin kullanılmamasının nedeni de bakır ve alüminyumun demire göre hem kolay işlenmesi hem de daha kolay eğilip bükülmesidir. (Enerji nakil hatlarında genelde alüminyumdan yapılan iletken teller kullanılır).turkeyarena.com

  Enerji nakil hatlarında kullanılan çelik direkler iletkendir. Elektrik enerjisinin taşınması sırasında iletken tellerin çelik direklere temas etmesi halinde elektrik enerjisi toprağa akar ve enerji kaybı olur. İletken tellerin çelik direklere temas etmesini önlemek için bu tellerin direklere temas eden kısımlarında cam, seramik gibi yalıtkan maddeler kullanılır.
   


 2. stormahmet Well-Known Member

  teşekkürler
   
 3. Misafir Guest

  saol stant yarışması vardı
   
 4. EmRe Well-Known Member

  Zamanında altın kullanmışlar ama hem çok pahalı hemde hırsızlık olayları yüzünden çarpılıp ölme vakası çok olmuş. Diye anlatılır aslı varmı yokmu tam bilmiyorum ama akıl işi değil tabi altından yapmak :)
   
 5. Misafir Guest

  süperrrrrrrrrrr olmuş çok sğol
   
 6. CAN Well-Known Member

  Teşekkürler Rüzgar, senin bu eğitime verdiğin destek tartışılmaz tpx
   

Sayfayı Paylaş