Elekrikli otoya soyunan iki Türk zordaki Fransız Heluiez i alıyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 2 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İLK Türk malı elektrikli otomobil üretimi için geçtiğimiz yıl ortaklık kuran tasarımcı Murat Günak ve fütürist Alphan Manas, ilk modellerini Cenevre'de vitrine çıkaracak. İkili geliştirdikleri araçları en kısa zamanda üretip piyasaya sunmak için zordaki Fransız niş otomobil üreticisi Heuliez'i 20 milyon Euro'ya satın alıyor. BAŞBAKAN Erdoğan'ın desteğiyle ilk Türk malı elektrikli otomobil projesini hayata geçirmek için ortaklık kuran ünlü Türk tasarımcı Murat Günak ve fütürist Alphan Manas, projelerini kısa sürede hayata geçirmek için niş otomobil üreticisi Fransız Heuliez'i 20 milyon Euro'ya almak için niyet mektubu imzaladı. Murat Günak'ın tasarladığı ve Başbakan Erdoğan'ın Ankara'da test ettiği 'Mindset'i de üreten Heuliez firması, 600 çalışanı ve 90 yıllık geçmişiyle Fransa için büyük öneme sahip.

  [​IMG]

  Teklifi Brightwell verdi
  Fransız hükümeti son dönemde Heuliez'i krizde içine girdiği darboğazdan kurtarmak için yeniden yapılanma planınını devreye sokarken, şirketi düze çıkartacak yatırımcı arıyordu. Fransa Endüstri Bakanı Chrstian Estrosi, dün yaptığı açıklamada Alphan Manas'ın sahibi olduğu Brightwell Holding'in Heuliez şirketini almak için 20 milyon Euro teklif verdiğini açıkladı. Heuliez Başkanı Emilio Galluccio ise gelişmekte olana teknolojiler konusunda yatırım yapan Brightwell ile niyet mektubu imzaladıkları, nihai anlaşmanın ise kısa sürede tamamlanacağını açıkladı.

  Manas kahraman ilan edildi
  Heuliez'in 600 çalışanı tarafından karar dün çoşkuyla karşılanırken, Brightwell'in sahibi Alphan Manas'ta ülkede adeta kahraman ilan edildi. İflasın eşiğine gelen ve Fransız hükümeti tarafından yeniden yapılanma planıyla desteklenmeye çalışan Heuilez firması için geçtiğimiz yıl Bernard Krief Consulting (BKC) firması 16 milyon Euro'luk yatırım için defalarca teklif vermiş ama olay mahkemeye taşınmıştı.

  Çağlayan çalışma yapıyordu
  Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yurtdışında zor durumda olan otomotiv şirketlerini Türk firmalarınını alması için çalışmalar yaptıklarını belirtmiş, "Bu konuda liste hazırlıyoruz" demişti. Çağlayan'ın bu açıklamasının ardından Heuliz'e teklif verilmesi, Günak ve Manas ikilisine Türk hükümetinin desteğini de bir kez daha ortaya koymuş oldu.

  1920 yılında kuruldu hem niş oto hem yedek parça üretiyor
  Hem niş araç üretimi hem de otomotiv yedek parça üretimi yapan Fransız Heuliez, 1920 yılında kuruldu. Bir çok prototip araç üreten, bunun dışında fonksiyonel araç koltuğu, üstü açık araçlar için hardtop üreten Heuliez, Günak'ın tasarladığı Mindset'in de üreticisi. Türkiye’nin kendi alanlarında iki önde gelen ismi olan Günak ve Manas, Heuliez firmasını satın alarak geliştirdikleri elektrikli araçları üretmenin de yolunu bulmuş olacak. İşbirliklerini ‘yaratıcı ortaklık’ olarak adlandıran bu ikili 2011’de piyasaya 3 yepyeni elektrikli otomobil sunacak. 8 Türk girişimcinin de destek verdiği Günak ve Manas’ın hedefi dünya devlerinden önce bu işi başarmak istiyor.

  İlk Türk malı elektrikli oto Cenevre'de vitrine çıkıyor
  Alphan Manas ve Murat Günak'ın ‘fikir ortaklığı’ çerçevesinde geçtiğimiz yıl çalışmalarını başlattığı ilk elektrikli araç, bu yıl 80'ncisi düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda tüm dünyaya tanıtılacak. Halkın ulaşabileceği maliyette elektrikli otomobilleri vitrine çıkarmak isteyen Günak ve Manas ikilisi Cenevre'de sergileyecekleri ilk Türk malı elektrikli otomobilin ardından iki otomobil daha geliştirerek, 3 modeli 2011 yılında piyayasa sunmayı planlıyor. İkilinin 2 yıl içinde küçük sınıfta 3 kişilik bir otomobil, 4 kapılı bir aile otomobili ve küçük hafif ticari araç geliştirip satışa sunacak.
  26.02.2010, Cuma
   


Sayfayı Paylaş