El Terlemesinin Nedenleri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 10 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  El Terlemesinin Nedenleri, Tedavisi
  Elllerdeki aşırı terleme, Hiperhidrozis olarak adlandırlır. Kontrol edilemeyen terleme ile, anormal ısı kaybına yol açan genetik bir durumdur. Sempatik sinir sistemi hiperaktiftir. Primer hiperhidrozis gibi nedeni belli olmayan durumlarda sadece ellerin terleyebildiği gibi, sekonder hiperhidrozis denilen başka bir hastalığa bağlı el terlemesi görülebilir.

  El Terlemesinin Nedenleri
  * Hipertiroidizm (tiroid bezinin fazla çalışması),
  * Enfeksiyon,
  * Malign (kanserli) hastalık,
  * Otoimmün hastalıklar,
  * Şişmanlık,
  * Menapoz,
  * Diabet,
  * Psikiyatrik hastalıklar olabilir.

  El Terlemesinde Tedavi Yöntemleri
  Krem losyon tedavisi: Hafif el terlemesi için terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ürünler ellere uygulanabilir. Terin oluşunu önlemez, fakat ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi 1 gün olduğu için her akşam uygulanır. Cilt tahrişi yapabilir ve genelikle etkisiz kalır.

  İyontoforez tedavisi: Orta şiddetli terleme için ellere özel cihazla 30 dakika kadar elektrik verilir. Elektrik ter bezlerine şok etkisi yapar, birkaç gün ter yapamazlar. Etkisi 1-7 gün sürer. Gün aşırı ömür boyu uygulanması gerekir. Zaman alıcı, bıktırıcı bir tedavidir. Terleme fazla ise etkisiz kalır.

  Botoks tedavisi: Orta şiddetli el terlemesi için avuç içine 15-20 yere botox yapılır. Ter bezlerinde geçici felç yapar. Ellerde etkisi 3-4 ay sürer ve tekrarı gerekir. Ellerde uygulama çok ağrılıdır, duyu kaybı yapar. Toplamda oldukça pahalıdır.

  Klipsli ETS Tedavisi
  Başarı oranı: Klipsli ETS nin en etkili olduğu bölge ellerin aşırı terlemesidir. Tedavi sonrası 100 kişiden, 99 kişide ellerde tam kalıcı kuruluk olur.

  Klipsli ETS yapıldığında: Çok şiddetli el terlemesi olanlarda hayal edilemeyecek derecede etkilidir. Tedavi yapıldığı anda yıllardır süren aşırı el terlemesi geçer. Bu tedaviden sonra güven kazanmış olarak evinize dönebilir ve kuru ellerle işinizde daha kolay sorumluluk alabilir, kişisel yaşantınızda rahat edebilirsiniz.

  El terlemesi için Klipsli ETS ne zaman yapılmalı: Kalıcı tedavi olmak isteyenlerde, geçici tedavilerin yetersiz olduğu ve bunlardan bıkıldığı durumlarda, birçok bölgede aşırı terleme olanlarda, şiddetli el terlemesi olanlarda tercih edilir.

  El terlemesi ile birlikte diğer bölgelerde terleme varsa: istenirse aynı anda tedavi edilebilir. Bu durum maliyeti etkilemez.turkeyarena.net Ancak yüz terlemesi veya kızarması ile birlikte tedavi edilirse yan etkileri yüz terlemesi veya kızarması gibidir.

  Klipsli ETS yan etkileri: El terlemesi için klipsli ETS sonrası; 100 kişiden 2-3 kişide şiddetli, 7-8 kişide hissedilir derecede refleks terleme görülebilir. Refleks terleme: Bazı kişilerde bünyesel tepki olarak; bel, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde (genellikle bel ve göbekte) terlemenin artmasıdır. Hafif ve hissedilir derecede ise önemli bir rahatsızlık vermez. Şiddetli ise sıkıntı verebilir.
   


Sayfayı Paylaş