Eğreltiotu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Eğreltiotu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Nepkrodium filixmas, Fougere male

  Eğreltiotu: Eğreltiotugillerden; kumlu yerlerde yetişen bir cins bitkidir. Çok çeşidi vardır. Boyu 120 cm. kadardır. Kökü kalındır. Dışı siyahi, içi beyazdır. Zehirlidir. Tavsiye edilen miktarı aşmamak gerekir. Hekimlikte erkek eğreltiotu kullanılır. Gebeler ve kansızlar kullanamaz.

  Eğreltiotunun Faydaları:Bağırsak solucanları ve tenyaları düşürür. Memeli basur ve variste de faydalıdır. Özellikle kancalı kurtlara ve tenyalara karşı etkilidir. Kalp çarpıntısını gidermeye yardımcı olur.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Eğreltiotu Nasıl Kullanılır? Kurutulup temizlenmiş kökü kaynatılıp içilirse bağırsak parazitlerini döker. Eğreltiotundan sonra müshil ilacı alınırsa parazitin atılmasını kolaylaştırır, fakat yağlı müshil ilacı kullanılmamalıdır. Çünkü zehirlenme yapabilir. Eğreltiotu, kurutulup dövüldükten sonra yaraların üzerine konursa iyileşmesini hızlandırır. Zehirli olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Çocuklarda, gebelikte ve emziren annelerde kullanılmamalıdır. Başlıca zehirlenme belirtileri bulantı, kusma, ishal, titreme vb. sayılabilir.

   

Sayfayı Paylaş