Ege Bölgesi Madenleri ve Enerji Kaynakları

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 15 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Ege Bölgesinin Madenleri ve Enerji Kaynakları

  Ege Bölgesi maden kaynakları bakımından zengin olan bölgelerimizden biridir. Linyit üretiminde Türkiye'de ilk sırada yer almaktadır.

  Bölgede bölümlere göre çıkarılan madenler

  Kıyı Ege Bölümü
  İzmir, Aydın, Muğla: Zımpara taşı
  İzmir ve Ödemiş : Civa
  Menteşe Yöresi : Krom
  Soma ve Yatağan: Linyit
  Çamaltı tuzlası : Tuz
  Denizli (Sarayköy): Jeotermal enerji

  İç Batı Anadolu Bölümü
  Linyit: Tavşanlı, Tunçbilek, Seyitömer, Değirmisaz

  Krom, Mangenez: Kütahya ve çevresi

  Mermer: Afyon

  Bor minarelleri: Emet, Sındırgı

  Madenler ve Enerji Kaynakları
  Madenler: Krom üretiminde ikinci sırayı alan bölgede, Köyceğiz, Marmaris, Emet’te krom çıkarılır. Menteşe Yöresi’nde zımpara taşı, Afyon’da mermer, Eymir, Ayazmand ve Torbalı’da demir, Kütahya-Emet’te bor minerali çıkartılır. Ayrıca İzmir Çamaltı tuzlasında tuz üretilir.

  Enerji Kaynakları: Türkiye’nin en önemli linyit yatakları bu bölgede yer alır. Linyit üretiminin %90’ı Ege Bölgesi’nden sağlanır. Çıkarıldığı yerler; Muğla – Yatağan, Manisa – Soma, Kütahya’da Tavşanlı, Tunçbilek, Seyitömer ve Değirmisaz’dır.turkeyarena Linyit’in önemli bir bölümü termik santrallerde yakılarak elektrik enerjisi üretilir.

  Enerji Üretim Tesisleri
  Termik santrallerin en çok olduğu bölgedir. Bu santraller; Manisa-Soma, Muğla-Yatağan ve Gökova ile Kütahya-Seyitömer ve Tunçbilek’te kuruludur. Termik enerjinin yanı sıra hidroelektrik enerjisi üretimi de yapılır. Demirköprü (Gediz), Kemer ve Adıgüzel (Büyük Menderes) barajları bu bölgededir. Denizli-Sarayköy’de jeotermal santral kuruludur.
   


Sayfayı Paylaş