Ebru sanatı ile ilgili kısa bilgi

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 17 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Ebru Sanatı Hakkında Kısa Bilgi

  Yoğunlaştırılmış su üzerine toprak ve toz boyalarla resim yapma sanatıdır. Ebru sanatı, en eski Türk kağıt süsleme sanatlarındandır.

  Ebru sanatı içinizdeki fırtınaların sevinçlerin aşkların suya yansımasıdır, su ve siz. Büyük bir aşkla atılan her boya damlası sizin gülümsemeniz ya da gözyaşınızdır.

  [​IMG]

  Orta Asya dillerinden Çağatayca’da “hare gibi, damarlı” anlamina gelen ‘Ebre’ kelimesi Ebru sanatının bilinen ilk adıdır.

  İpek Yolu ile İran’a gelen sanat, burada ‘Abru’ (Su Yüzü) veya ‘Ebri’ (Bulutumsu, bulut gibi) olarak isimlendirilmiştir. Daha sonra Türklerle birlikte Anadolu’ya gelen bu sanatın adı ‘Ebru’ olarak dilimize yerleşmiştir.

  Şu an Avrupa’da ‘Marbling’ diye bilinen Ebru 17. yüzyılda Avrupa’ya ‘Türk kağıdı’ adıyla gitmiştir. Ebru Türkiye’de cilt sanatının yanı sıra, hat sanatında zemin ve pervaz olarak kullanılmıştır. turkeyarena. Hat sanatının, sanat atölye lerinde çoğalmasıyla birlikte, fonda kullanılan bu desenli kağıdın da değeri artmış, çerçevelenecek kadar önemsenmiştir.

  Günümüzde, diğer soyut ve plastik sanatlar gibi değerlendirilmektedir. Ebru, görsel zerafetinin yanı sıra, bizlere mikro ve makro alemlerden, çıplak gözün göremeyeceği ilginç güzellikler sunar. Ayrıca Ebru’nun terapik özelliği olduğu, bu tarihi sanatın meraklıları için tartışılmayan bir gerçektir.

  Görsel olarak harikalar yaratabileceğiniz, her insanda farklı duygular uyandıran ve ülkemizde de birçok sanatçı tarafından icra yapılmaktadır Ebru sanatı. Devrin son sanatçılarından Mustafa Düzgünman gerek eserleri gerekse ardında bıraktığı ve yetiştirdiği çırakları ile dikkat çekmeyi başarmıştır.
   


Sayfayı Paylaş