E-Mail Nasıl Çalışır:

Konusu 'İnternet' forumundadır ve KaRaHaN tarafından 20 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. KaRaHaN Well-Known Member


  Nasıl Çalışır : E-Mail

  Her gün internet sakinleri birbirlerine milyarlarca e-posta gönderirler.Eğer sizde yeterince çevirimiçi kalabiliyorsanız,nasıl çalıştığını bir an bile düşünmeden onlarcasını yolluyor olabilirsiniz.Açıkça söylemek gerekirse,e-posta çağımızın vazgeçilmez aracı olmuş durumda.

  Masaüstünüzden sizden kilometrelerce uzaktaki arkadaşınıza nasıl posta gönderebildiğinizi hiç merak ettinizmi?Peki ya POP3 sunucusunun ne olduğunu ve postalarınızı nasıl muhafaza ettiğini?Cevaplar sizi şaşırtabilir,çünkü e-posta temelde inanılamayacak kadar basit bir yapıya sahip.


  E-Posta İstemcileri

  Belkide bugün birkaç tane e-posta aldınız.Aldığınız postaları kontrol edebilmek için bir çeşit e-posta istemcisi kullanırız.Birçok kişi Microsoft Outlook,Outlook Express,Eudora ya da Pegasus gibi iyi bilinen istemciler kullanır.Hotmail ya da Yahoo gibi bedava e-posta servislerini kullananlar ise Web sayfası üzerinde ki istemcileri kullanırlar.Ne tip istemci kullandığınızın aslında çokta önemi yok,temelde hepsi aynı dört şeyi gerçekleştirirler:

  1-Posta kutunuzda ki mesajlarınızı,mesaj başlıklarını göstererek listelerler.Başlık,size postanın kimden geldiğini,konusunun ne olduğunu,tarihini ve boyutunu gösterir.
  2-Herhangi bir başlık seçmenize olanak tanırlar böylece istediğiniz postanın tamamını okuyabilirsiniz.
  3-Yeni postalar oluşturmanıza ve göndermenize olanak sağlarlar.
  4-Çoğu e-posta istemcisi ayrıca istediğiniz eklentileri (attachment) postanıza eklmenize olanak sağlar.


  Basit Bir E-Posta Sunucusu

  Makinenizde bir istemciniz olduğunda artık posta almaya ve göndermeye hazırsınız demektir.Tek ihtiyacınız,istemcinizin bağlantıyı sağlayabilmesi için kullanmak zorunda olduğu bir e-posta sunucusudur.

  Şuanda siz bu makaleyi okurken,Web sunucuları,FTP sunucuları,telnet sunucuları ve e-posta sunucuları internete bağlı olan milyarlarca makinede çalışıyorlar.Bu uygulamalar,sunucu makinesinde her zaman çalışır durumdalar,belirli portları dinlerler ve insanların ya da programların bu portlara bağlanmalarını beklerler.En basit e-posta sunucusu şu şekilde çalışır:

  -E-posta hesapları bulunan bir listesi vardır.Sunucudan posta alacak her bir kişi için ayrı hesaplar bulunur.
  -Her bir hesap için sunucuda metin dosyaları açılır.
  -Herhangi biri bir e-posta göndereceğinde,istemcisinde bir metin mesajı oluşturur ve kime göndereceğini burada belirtir.Gönder butonuna bastığında istemci sunucuya bağlanır.Postayı göndereni,alıcıyı ve içeriğini sunucuya aktarır.
  -Diyelimki alıcı hesap angel@....com olsun.Bu hesap alındığında yukarıda da belirttiğim gibi sunucuda hesap adıyla ilişkili bir metin dosyası oluşturulur.Dosyamız angel.txt.Sunucu istemciden gelen bu bilgileri metin dosyasına aktarır ve daha sonra alıcıya teslim eder.


  SMTP Sunucusu

  İnsanlar "angel" hesabına posta göndermeye devam ettikçe,sunucu gelen postaları geliş sırasına göre angel.txt dosyasına kaydetmeye devam eder.E-postalarımı kotrol etmek istediğimde,e-posta istemcim sunucu makineye bağlanır.Sistem şu şekilde işler:

  -İstemci sunucudan angel.txt dosyasının bir kopyasını ister.
  -Sunucu angel.txt dosyasını siler ve yeniler.
  -İstemci dosyayı kullanıcı makinesine kaydeder.
  -Bir liste halinde başlıkları bana gösterir.

  Bu anlatım gözünüze çok basit gelmiş olabilir.Ama emin olun gerçek hayatta kullandığımız e-posta sistemleri bundan daha karmaşık değiller.


  Gerçek E-Posta Sistemi

  Gerçek e-posta sistemleri sunucu makinede çalışan iki farklı sunucudan oluşur.Bir tanesi SMTP (Simple Mail Trasfer Protocol) olarak adlandırılır.Diğeri ise POP3 (Post Office Protocol) ya da IMAP (Internet mail Access Protocol) olarak adlandırılır.Tipik bir e-posta sunucusu şu şekildedir:

  [​IMG]

  SMTP 25 numaralı portu,POP3 110 numaralı portu ve IMAP 143 numaralı portu dinler.Ne zaman bir e-posta gönderseniz,istemciniz SMTP sunucusu ile iletişime geçerek gönderim işlemini kontrol etmesini sağlar.

  [​IMG]

  Farz edelim ki bir e-posta göndermek istiyorum.E-posta ID’im "angel" ve hesabım yahoo.com da olsun.Göndermek istediğim adres death@hotmail.com olsun ve Outlook Express kullanıyorum.Postamı hazırlayıp gönder butonuna bastığımda istemcim şu işlemleri gerçekleştirir:

  -Outlook Express port 25’i kullanarak mail.yahoo.com üzerindeki SMTP sunucusuna bağlanır.
  -Outlook Express SMTP sunucusuna posta hakkındaki gerekli bilgileri posta içeriği ile beraber aktarır.
  -SMTP sunucusu gönderilen adresi alır ve iki parçaya ayırır:

  1)Alıcı İsmi (death)
  2)Domain İsmi (hotmail.com)

  -SMTP sunucusu DNS ile sohbete başlar "Acaba bana hotmail.com için SMTP sunucusunun IP adresini verebilirmisin?".DNS hotmailin kullandığı IP adreslerinden birini yada birkaçını iletir.
  -İki SMTP sunucusu (yahoo ve hotmail) port 25’i kullanarak birbirlerine bağlanırlar.Yahoo SMTP sunucusu postayı hotmail SMTP sunucusuna aktarır.Hotmail SMTP sunucusu aldığı postayı POP3 sunucusuna verir ve o da postayı death@hotmail.com adresinin posta kutusuna taşır.


  POP3 Sunucusu

  E-postalarınızı kotrol ettiğinizde,istemciniz port 110’u kullanarak POP3 sunucusuna bağlanır.Hesap adınızı ve şifrenizi girdiğinizde sunucu size ait olan metin dosyasını açar ve postalarınıza erişmenize izin verir.

  E-posta istemciniz POP3 sunucusuna bağlandığında belirli komutlar kullanarak postalarınızın bir kopyasını makinenize taşır.POP3 sunucusunu e-posta istemciniz ve postalarınızın kayıtlı olduğu metin dosyası arasında ki arayüz olarak düşünebilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş