Düzgün Doğrusal Hareketin Günlük Hayattaki Uygulamaları

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 16 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Düzgün Doğrusal Hareketin Günlük Hayattaki Uygulamaları
  Düzgün Doğrusal Hareket (Sabit Hızlı Hareket): Doğrusal yolda hareket eden bir cismin eşit zaman aralıklarında eşit yer değiştirmelere sahipse bu cismin hareketine düzgün doğrusal hareket sahip olduğu hıza da sabit hız denir.

  Günümüz teknolojisinde hareket eden her araç düzgün doğrusal hareket yapmaktadır. Örneğin hızlı tren belli bir hıza ulaştıktan sonra düzgün doğrusal hareket yapar.

  Bir kuvvet etkisi tarafından durumunu değiştirmeye zorlanmadıkça düzgün doğrusal hareketini veya durağanlığını korur.

  Örnek: Bir kalemi masa üzerinde kaydırırsak, hareketini sonsuza dek sürdürmeyecek, yavaşlayıp en sonunda duracaktır. Kalemin hızı değişmiştir ve Newton'ın yasalarına göre böyle bir hız değişikliği ancak cisim üzerine bir net kuvvet etki etmesi sonucunda oluşabilir. Bu kuvvet kalem ve masa arasında, kalemin hareketinin tersi yöndeki sürtünme kuvvetidir ve cismin yavaşlamasına neden olmaktadır.turkeyarena.com Böyle bir kuvvetin yokluğunda kalemin hızı azalmayacak, hareketini sürdürmeye devam edecektir. Sürtünme kuvvetinin az olduğu durumlara bir örnek olarak bir hava hokeyi masası veya buz pateni pisti verilebilir.
   


Sayfayı Paylaş