Düzenli muayene yaptırılan aracın 2’nci el değeri artar

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 5 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  HALEN 11 ilde hizmet veren araç muayene istasyonları, İstanbul’da da önümüzdeki günlerde açılacak. Peki, araç muayenesinden ya da "check-up"ından motorlu taşıt sahipleri ne anlamalı? "Araç muayenesi nedir", "Araç muayene periyotları kaç ay", "Muayene için gerekli belgeler neler", "Muayeneyi nasıl kolaylaştırırsınız" gibi sorular akla geliyor... İşte bu sorulara karşılık, araç sahiplerinin hayatlarını kolaylaştırmak istedik..

  [​IMG]


  ARAÇ muayenesi; trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek edilerek tespit edilmesi olarak tarif ediliyor. Araç muayene istasyonları da, motorlu taşıtların niteliklerinin tespit ve kontrol edildiği, bunun için gerekli cihaz ve personeli bulunan, araç muayenesinin yapıldığı ve muayene kanallarının olduğu sabit yapıdaki tesisler olarak açıklanabilir. İşte, konu hakkında akla gelen sorular ve cevapları:

  Aracın ömrü uzar

  Araçları neden muayene ettirmeliyiz?
  Araç kusurundan kaynaklanan trafik kazaları azalır, trafik güvenliği artar. Düzenli muayene sayesinde araç ömrü uzar ve ikinci el değeri artar. Egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliği azalır. Egzoz emisyonunun denetlenmesiyle gürültü kirliliği azalır. Araçların performansının artmasıyla yakıt sarfiyatı azalır. Muayene, 2918 sayılı kanunun 34. maddesi gereğince yapılır.


  Araç muayenesinin faydaları nelerdir?
  Muayenenin düzenli olması sizin ve herkesin hayatı, güvenliği için önem taşır. Muayenesi düzenli olan aracın kullanım ömrü artacağından sağlıklı muayene, bütçeniz için de artı değer oluşturur.


  Aracımızı ne zaman muayene ettirmeliyiz?
  Binek otomobiller ve her türlü römorkları: İlk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,
  Resmi otomobiller ve her türlü römorkları: İlk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,
  Lastik tekerlekli traktörler ve her türlü römorkları: İlk 3 yaş sonunda ve devamında 3 yılda bir,
  2 veya 3 tekerlekli araçlar ve her türlü römorkları: İlk 3 yaş sonunda ve devamında 2 yılda bir,
  Diğer motorlu araçlar ve her türlü römorkları: İlk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir periyodik muayeneye tabi tutulur. (Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar bu gruba dahildir.)
  Üzerinde tadilat, montaj v.b değişiklik yapılan araçların ayrıca özel muayenesi zorunlu. Bu araçlar Tadilat Onayı için TÜVTURK İstasyonları’na gelecek.
  Gerekli
  ekipman
  TÜM araçlar: İlkyardım seti, üçgen reflektör (2 adet), yangın söndürme cihazı, stepne.
  Taksiler: Her zaman kullanılır durumda taksimetre.
  Otobüs, kamyon ve çekiciler: Engel işareti (’e’ veya ’E’ onaylı)
  Traktörler: Flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası.
  Yük-yolcu nakli yapan otobüs, kamyon ve çekiciler: Kullanılır durumda takograf.
  Römorklar, kamyonlar ve çekiciler: Arka işaret levhası. (’e’ veya ’E’ onaylı)
  Motosiklet: Kask.

  Gecikilen her ay için yüzde 5 ceza tahsil edilecek

  MUAYENE istasyonlarında araç muayene ücreti nakit olarak kabul edildiğinden, nakit para bulundurmanız gerekiyor. Ağır kusurlu veya emniyetsiz olduğu belirlenen aracınızın muayene tekrarını 1 ay içinde aynı istasyonda ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Muayene süresi geçirilen araçlardan, muayene ücreti gecikilen her ay için yüzde 5 fazlası ile tahsil edilecek. Tahsil edilen tutar Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi’ne aktarılacak.

  Trafik zabıtasına sevk yetkisi

  Karayoluna çıkmış araçların, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek uygunsuzluk tespit edilenler, her an muayene istasyonlarına sevk edilebilecek.

  ’Araç muayenesi’ için gerekli belgeler neler

  MUAYENESİ yapılacak araca ait;
  Tescil ve trafik belgesinin aslı,
  Vergi dairesi veya bürolarından alınmış vergi borcu olmadığını belirten ’Fenni Muayene İzin Belgesi’
  Zorunlu Trafik Sigortası (Mali Sorumluluk Sigortası Akdi)
  İnsan taşımada kullanılmayan römorklar, ilgili motorlu aracın sigortasına dahil.
  Gaz Sızdırmazlık Raporu: LPG veya CNG takılı araçlar için önce alınması gerekir. LPG/CNG Ruhsatı, bu rapor yerine kullanılamaz.
  Tadilat (tespit) muayenesi yapılacak araçlar için ek olarak; yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları..


  04.07.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş