Dut Pekmezinin Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 12 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Dut Pekmezinin Faydaları
  Pekmez, yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ayrıca, mineralleri yoğun olarak içermektedir. Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, tüberkilozlu hastaların, iyileşme dönemindeki kişilerin diyetinde yer alması önerilmektedir.turkeyarena.com
  Pekmezin çok iyi kaynak olduğu besin öğelerinden biri de kromdur. Dokuların krom içeriği hamilelikte, malnütrisyonda ve yaşla büyük ölçüde azalmaktadır. Krom, glikoz toleransa faktörünün yapısında bulunur. Ve insülün kullanımı ile glikoz metabolizmasını etkiler. Rafinasyon işlemi sonucunda gıdalardaki krom miktarının büyük ölçüde azaldığı göz önüne alınırsa pekmezdeki kromun önemi daha da belirginleşmektedir.

  Dut pekmezin 100 gramının sağladığı enerji besin öğeleri yüzde 0.1 yağ, yüzde 70,6 karbonhidrat, yüzde 4 kalsiyum, yüzde 0.1 demir ve vitamin-A, Vitamin-B1, vitamin-B2 içeriyor. 100 gram pekmezin sağladığı kalori ise 293. Pestilin diğer bir bileşeni, mükemmel bir besin maddesi olan süt ise yüzde 87,3 su, yüzde 3,5 yağ, yüzde 3,4 protein, yüzde 4,7 laktoz, yüzde 0,75 mineral maddeler ve vitaminlerden oluşuyor. 100 gramı 64 kalori veriyor.

  Faydaları
  • Kan eksikliği bulunan hastalarda çok büyük faydalar sağlar.
  • Mide hastalıklarında özellikle, ülser hastalığına iyi gelir.
  • Astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır.
  • Çocukların zeka gelişimine yardımcı olur.
  • Gargara halinde ağız ve boğaz hastalıklarında etkilidir.
  • Soğuğa karşı vücut direncini arttırıcı özelliğe sahiptir.
  • Sporcular için bir enerji deposudur.turkeyarena.com
  • Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcı olur.
  • Çocuklarda sıklıkla rastlanan pamukçukta da yaygın olarak kullanılır.
   


 2. elif Moderator

  Dut Pekmezi yapılışı: Dutlar temiz örtülere silkelenerek toplanır ve bir çuvalla üzerine ağırlık koyarak veya preslenerek sıkılır ve cibresinden ayrılır.(Cibresi atılmaz gübre olarak kullanılabilir) dutun şırası ak toprakla bir gece çökeltilir.Çökeltilen bu şıra geniş ve alçak kazanlarda savrula savrula kaynatılır. Kaynamaya başlayınca kazanlardan alınarak soğumaya bırakılır.

  Önemli not:Dut pekmezi alçak kazanlarda mutlaka odun ateşi ile kaynatılmalı ve bunun içinde isi az olan odunlar kullanılmalıdır. Kaynatılırken temiz bir bezle mutlaka kazanın kenarları sık sık silinmelidir buradan bulaşacak is pekmezin renginin kararmasına sebep olur.

  Son öneri dut pekmezini yerken bir dal taze fesleğen atın rayihası muhteşem olacaktır.
   

Sayfayı Paylaş