Durian ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 12 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Durian ve Faydaları
  Bitki bilimde Durio zibethinus olarak adlandırılan durian ağacı Güneybatı Asya; Malezya Tayland ve Vietnam kökenli. 40 metreyi aşan boyuyla çok uzun bir ağaç olan durian ormanda yaşıyor. 5 - 10 yaşları arasına meyve vermeye başlıyor. Kabuğuyla birlikte her bir meyvesi 2 – 3 kg bazen de 3 kg' ın üstünde. Bu meyveye pek çok kişi "durian" diyor; ama farklı adlarla da anılıyor; örneğin Endonezya'da "duren" Tayland'da da "thurian". Ancak farklı adlarla anılsa da kültüre alındığı ülkelerde "meyvelerin kralı" olarak niteleniyor. Gerçekten de alışılmamış bir meyve türü. Dış görünüşüne baktığınızda "böyle bir şeye para ödenir mi?" dersiniz; ama insanlar onu çok yüksek fiyatlardan satın alabiliyorlar. Duriana "cennet - cehennem" de deniyor. Cehennem denmesinin nedeni dikenlerle dolu kabuğunun pis kokması. Uzakdoğu'da örneğin Endonezya'da bu meyvenin otellere sokulması yasak. Elinizde durian varken Singapur' da otobüse ya da metroya binemiyorsunuz.turkeyarena.com Ama Singapur' da ülkenin sembolü sayılan opera binası durianın biçiminde yapılmış. Ona böyle önem verilmesinin nedeni durianın "cennet" kısmıyla ilgili olsa gerek. Çünkü o dikenli kabuğu sıyırıp açtığınızda ortaya çıkan meyve bazı insanlara göre olağanüstü lezzetli. Kabuğun ardında mayhoş bir tatla karşılaşıveriyorsunuz.

  Kabuğun içinde 6 bölmeli sulu etli bir yapı var. Bu etli kısım yeşil gri - sarı krem - sarı renklerde olabiliyor. Bölmelerin içindeyse kahverengi - sarı 6 tohum saklı. Bu tohumlar yenildiğinde soluk alıp verme güçlüğüne neden olabiliyor.

  Durian çok yağlı bir meyve. Taylandlılar bu meyvenin özellikle alkollü içeceklerle tüketildiğinde çok kilo aldırdığını söylüyorlar. Besin içeriğine baktığımızda da 100 gr durianın 153 kalori enerji verdiğini görüyoruz.

  Durian tek parça ya da açılıp bölmeleri ayrılmış halde satışa sunuluyor. Çiğ olark tüketilecekse soğutulduktan sonra yenmesi öneriliyor. Tıpkı bizim yaptığımız hoşaflar gibi şekerle kaynatılarak da tüketiliyor. Şimdilerde dondurmaya lezzet vermek için de kullanılıyor. Sumatra'nın bir kenti olan Palembang'da durian' ın etli kısmı topraktan yapılmış kaplarda mayalanıp tüketiliyor. Durianın konservesi de yapılıyor. Bu meyvenin farklı kullanım alanları da var. Örneğin kabuk kısmı ipeğin beyazlatılmasında kullanılıyor.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş