Dünyanın İkizi Gibi !!!

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve ShaDow_19 tarafından 21 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

 1. ShaDow_19 Well-Known Member


  ---- Gliese 581c ----

  Evrenin çok uzak bir yerinde, Dünya ile aynı iklime, suya ve yerçekimine sahip "Gliese 581c", bugüne kadar bulunan yaşama en elverişli gezegen.

  ŞİLİ’nin And Dağları’ndaki La Silla gözlemevinin Harps teleskopunu kullanan Avrupalı gökbilimciler, Dünya’dan 20.5 ışıkyılı uzakta olduğu halde en yakın yıldızlardan birinin yörüngesinde, üzerinde su bulunmaya müsait sıcaklıkta Dünya benzeri bir gezegen keşfettiler. Gliese 581 adlı küçük kırmızı bir yıldızın yörüngesinde döndüğü için Gliese 581c adı verilen gezegenin dünyamız gibi taşlı bir yüzeyi ve okyanuslarla kaplı olma olasılığı yüksek. Gliese 581c hem büyüklük hem iklim hem de atmosfer bakımından Dünyamıza en çok benzeyen gezegen. Bilim adamlarına göre bir gezegende yaşam olabilmesi için Goldilocks Kuşağı adı verilen "suyun donacak kadar soğuk, kaynayacak kadar sıcak olmadığı ve yüzeyde sıvı olarak kalabildiği" bir yer olması gerekiyor.


  193 trilyon kilometre uzaklıkta

  Dünya’dan 20.5 ışıkyılı veya 193 trilyon km uzaklıkta Çapı Dünyamızın bir buçuk katı kadar Sıcaklıklar 0 ile 40 santigrat derece arasında değişiyor Kütlesi Dünya’dan 5 kat fazla Yerçekimi Dünyada’kinden 2.2 kat fazla Kırmızı, cüce cinsinden olan yıldızı güneşimizin üçte biri kadar Kendi güneşinin yörüngesinde Dünya’nın Güneş’e uzaklığının 14’te biri mesafede seyrediyor Güneşinin etrafında 13 günde dönüyor Gliese 581’in Güneş’ten 50 kat daha soğuk olması sayesinde gezegen aşırı radyasyona maruz kalmıyor.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   


 2. SHaDe_19 Well-Known Member

  ilgiç birsey usta ellerıne saglık
   
 3. seckinyd Well-Known Member

  eyvallah ama oraya gidene kadar biz eğil bizim belkie 100. kuşaktan torunumuz filan gider ancak oraya 193 trilyon km ne demek yaa :D:D
   
 4. desayamu Well-Known Member

  seckinyd ye katılıyorum
   
 5. yagmur Well-Known Member

  çok uzak yaaa, daha yakın biyer bulamamışlarmıki :D derdi bize düştü sanki :D
   
 6. R.CARLOS Guest

  ellerine sağlık güzel paylaşım
   

Sayfayı Paylaş