Dünyanın En Güzel Sahilleri

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 13 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Dünyanın En Güzel Sahilleri Nerelerdir

  [​IMG]


  Eğer bozulmamış tropik bir cennet arıyorsanız Seyşeller tam size göre. Palmiye ağaçlı kıyılardan başka vahşi hayatla dopdolu ormanlar ve dalış için mükemmel mekanlar vardır.

  Kültür
  Seyşeller’de yerli bir kültür yoktur ama Afrika etkisi hayatta kalmıştır. Seyşel müziği Hint, Avrupa ve Arp müziklerinin bir karışımıdır. İngilizce ve Fransızca resmi dillerdir ve her iki dilde birçok insan tarafından konuşulur.

  Seyşeller Hint Okyanusundaki adalarda Creole mutfağı açısından en iyi olanıdır. Balık ve pilav başlıca yemeklerdir. Balık ve deniz ürünleri çok geniş bir yelpaze sunar. Mürekkepbalığı, köpekbalığı, ahtopot gibi balıkları deneme fırsatınız olacağını unutmayın…

  Tarih
  17. yy’a kadar kimse Seyşel Adalarında yaşamamıştır. 1770 yılında ilk Fransız göçmen ve köleler adaya ayak basmış ve baharat, manyok, şeker kamışı, patates ve mısır yetiştirmeye başlamışlardır. 18. yy sonuda ada son derece kaliteli görünüyordu ve İngilizler ada ile ilgilenmeye başlamışlardı. Zamanın başbakanı denizlerinde İngilizleri görerek saldırının yakın olduğunu düşünmüş ve Fransız bayrağını indirmiş fakat herhangi bir saldırı olmayınca bayrağı tekrar yükseltmiştir. Bu durum 1814’e İngilizlerin adanın yönetimini almasına kadar sürmüştür. İngiliz yönetiminin temel özelliği kölelerin ve politik suçluların sayısındaki artıştı. Fransızca ana dil olarak kalmış, Fransız kültürü yaşamaya devam etmiştir. 1964’te Seyşeller’in ilk politik partileri oluşturulmuştu. 1976’da bağımsızlığına kavuşmuş ve iki partili bir koalisyon kurulmuştur. Cumhurbaşkanı Seyşelleri lüks bir mekan yapmak için hazırlıklara başladı. Dünyadaki jet sosyete ile ilişkiler kurdu ve kısa bir süre sonra zenginler adaya akın etmeye başladı.

  Çevre
  Seyşel Adaları’nda 4 adet ulusal deniz parkı ve 150’den fazla kimliği saptanmış tropik camadan balık türü vardır. Buradaki şnorkel ve resif korumalı kıyılar sayesinde bolca balık ve mercan göreceksiniz. Yunuslara adalar arasında rastlamak oldukça yaygındır. Seyşeller ayrıca balık avı konusunda ünlüdür. İngiliz ve Fransız göçmenler Seyşel Adalarına özgü dev kaplumbağaların kıyımında önemli rol oynamışlardır.

  Seyşeller doğal hayat için bir liman gibidir, özellikle kuş ve tropik balıklar için. Ada bitki örtüsü açısından zengindir fakat bunnların bir çoğu hindistan cevizi ağacıdır. Dağlık alanlarda bakir ormanlar vardır. Bu yüksek ve uzak yerlerde böcek yiyen bitkileri de görebilirsiniz.

  Adada kürklü yada pullu hayvanlara çok fazla rastlanmıyor, bunların yerine böcekler yoğun olarak gözlenmekte. Dev gergedanlar sürüngenlerin yeri fazlasıyla tutmaktadır. Kuşların bolluğu dikkatinizi çekecek bir unsur.

  Hava
  Ülkede muson ikliminin etkisiyle yağışlar görülür. Bu yağışlar özellikle Ocak ayında düşer. Mahe ve Silhouette en çok yağışı alan yerlerdir. Ocak ayı en yağışlı, Temmuz ve Ağustos en kuru aylardır. Her ay sıcaklık 24 ile 31 derece arasında inip çıkar.
  Seyşeller Samui Ulaşım
  Seyşeller için uygun uçuş seçeneği Emirates Havayolları ile Dubai aktarmalı olanıdır.

  [​IMG]
  Anse Source d’Argent, Seyşel Adaları

  [​IMG]

  Majahuitas Körfezi, Meksika

  [​IMG]
  Pink Plajı, Antigua ve Barbuda

  [​IMG]


  Tulum Plajı, Meksika

  [​IMG]
  Paradise Plajı, Karayip Adaları

  [​IMG]
  Store Plajı, Avustralya

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş