Dünyada üstsüz otolara artık bir Türk sayesinde rüzgar girmeyecek

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 26 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  MERCEDES'in yeni modeli E Serisi Cabrio'nun en önemli özelliği olan Aircap sistemini bir Türk geliştirdi. 70'li yılların başında babasının Mercedes fabrikasının üretim bandında işçi olarak çalışmaya başlamasının ardından Almanya'ya yerleşen Serkan Fidan, Mercedes'in 20 yıldır hayalini kurduğu sistemi 5 yılda geliştirdikleri söyledi. Fidan, "Bu sisteme ait 20 farklı ürünün patenti Mercedes'te bulunuyor. Yani diğer üreticiler de bu sistemi kullanmak istedikleri taktirde Mercedes'ten fikri mülkiyet haklarını almak zorunda" dedi.

  Hava akımı etkilemiyor
  Aircap sisteminin, aracın üstü açıldıktan sonra iç mekanda oluşan ses ve rüzgarı neredeyse yok ettiğini anlatan Serkan Fidan, opsiyonel olarak sunulan bu sistemin müşteriler tarafından başarılı bir geri dönüşe ulaştığı taktirde, Mercedes'in diğer üstü açık modellerinde de kullanılacağını söyledi. Fidan, "Eskiden cabrio araçlarda kullanılan rüzgarlıklar nedeniyle arka koltuklar iptal oluyordu. Ancak Aircap sayesinde doğru hava akışı ayarlanarak yüksek süratlerde, arka koltukta oturanlar bile hava akımından etkilenmiyor" diye konuştu.

  Türklerin pozisyonu yükseliyor
  Serkan Fidan şöyle konuştu: "Almanya'da liseyi bitirdikten sonra Mercedes'in sınavına girip başarılı oldum. Mercedes'te çalışmak o kadar kolay değil. Sonuçta babam sadece bir işçiydi ve benim Mercedes'e girmem için bir torpil yaptırması gibi durum söz konusu değildi. Sınavı kazanıp, 4 yıl Mercedes'in okulunda eğitim gördükten sonra 8 bin kişinin çalıştığı Ar-Ge departmanında çalışmaya başladım."

  80 bin Euro'ya Mayıs'ta 30 kişi için geliyor
  MERCEDES CLK'nın yerini alan E Serisi Cabrio, mayıs ayından itibaren 80 bin Euro'ya Türkiye'de satışa sunulacak. İlk etapta E 250 CGI benzinli motor seçeneğiyle yollara çıkacak olan araç haziran ayından sonra diğer motor seçenekleriyle tercih edilebilecek. Mercedes Türkiye'de, E Cabrio'dan bu yıl sonuna kadar 30, 2011 yılında ise 50 adet satılmayı planlıyor. Üçü dizel olmak üzere toplam 7 farklı motor seçeneği sunan araç, Aircap ve boyun bölgesine sıcak hava üfleyen Airscarf sistemleriyle birlikte soğuk havalarda da üstü açık otomobil kullanma keyfini yaşatmayı hedefliyor. Aracın kumaş tavanı 40 km/s hıza kadar 20 saniyede açılıp, kapatılabiliyor.
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş