Dünya hava kirliliği haritası ülke ülke çıkarıldı

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 15 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Dünya hava kirliliği haritası çıkarıldı
  Türkiye’nin de bulunduğu orta kuşak dünyanın en kötü havasını soluyor.
  [​IMG]

  Kanadalı biliminsanları uydu görüntülerini kullanarak küresel hava kirliliği raporu oluşturdu. Çin’in hava kalitesinin dünyanın geri kalanına göre çok düşük olduğu ilk bakışta göze çarpıyor.

  Kanada, Halifax’taki Dalhousie Üniversitesi’nden Aaron van Donkelaar ve Randall Martin, 2001 ve 2006 yılları arasında uydu görüntülerinden topladığı verilerle dünyanın hava kirliliği haritasını çıkardı.


  Haritada beyaz ve koyu mavi olarak görülen yerler en düşük hava kirliliğinin yaşandığı bölgeler. Bunun yanında koyu kırmızı bölgeler de en yüksek hava kirliliğini işaret ediyor. Dünya çapında en kırmızı bölgenin Çin’in doğu bölgesindeki endüstri bölgesi olduğu görülüyor.
  Harita dikkatle incelendiğinde Türkiye’nin de bulunduğu orta kuşakta hava kirliliğinin yoğunlaştığı görülüyor.

  Veriler 2006 yılına kadar toplandığı için hava kirliliği sorununa bu zaman içerisinde çözüm üretilmesi beklenebilir, ancak Wall Street Journal’da yer alan haberde, son yıllarda hava kirliliğinin gittikçe arttığı belirtiliyor.
  Hava kirliliği ile bronşit, kardiovasküler hastalıklar ve astım oranlarının da arttığı görülüyor. Environmental Health Perspectives dergisinde yayınlanan makaleye Environmental Health Perspectives: Global Estimates of Ambient Fine Particulate Matter Concentrations from Satellite-Based Aerosol Optical Depth: Development and Application adresinden ulaşabilirsiniz.

  Dünya hava kirliliği haritası

  Hava kirliliğinin çok sık raslandıgı bir ülke dünyanın hangi bölgesinde?
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  Teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş