Dünya Günü nedir, 22 Nisan Dünya günü anlamı ve önemi

Konusu 'Önemli Gün ve Haftalar' forumundadır ve ot-gu tarafından 26 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  22 Nisan Dünya günü anlamı ve önemi

  22 Nisan'ın Dünya Günü olarak kutlanması, aslına bakarsanız bir Unesco projesi. İlki 1969 yılında ABD'nin San Fransisco şehrinde kutlanan ve orijinal adı "Earth Day" olan bu özel gün. Dünyayı tehdit eden çevresel felaketlere dikkat çekmek için yapılan etkinlik, ilk olarak 1970'te resmi olarak geniş bir katılım ile hayata geçirildi.

  1970'de yapılan ve 20 milyon Amerikalının katılım gösterdiği eylemler öylesine ses getirdi ki, başta su ve hava temizliği olmak üzereşu anda bile etkisi devam eden önemli yasalar, bu gösterilerden sonra hayata geçirildi.
  Türkiye de dâhil olmak üzere toplamda 175'ten fazla ülke bu günü kutlamaktadır.

  ilk olarak 1970 yılında kutlanan Dünya Günü, Dünya'nın yaşadığı çevresel tehditleri önlemek amacıyla ortaya çıkarıldı. Bu amaçla, dünyanın yaşadığı tüm çevresel tehditlere ve saldırılara dikkat çekildi ve daha da duyarlı hale gelinmek istendi.

  Bu fikir ise ilk olarak 1969 yılında Ulusal UNESCO Dünya Konferansı'nda John McConnell tarafından ortaya atıldı. Dünya günü olarak ilk düşünülen tarih ise gece ile gündüzün eşit olduğu, Nevruz Bayramı günü olan 21 Mart Günü'ydü. Ancak Dünya Günü olarak belirlenen tarih ise tam 1 yıl sonra 22 Nisan olarak belirlendi. 22 Nisan tarihinin seçilmesindeki en büyük etken ise, çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson"un tepkisi oldu.

  1970 yılından bu yana kutlanan Dünya Günü, 2010 yılında 40. yaşgünü kutluyor. Dünya tarihi için son derece önemli bir gün olan Dünya Günü, İnternet tarihi açısından da son derece önemli bir yere sahip olan Google INC. tarafından da es geçilmedi. Google'ın anasayfasına giren kullanıcılar, bu güne özel bir uluslar arası (global) bir doodle ile karşılaştılar. Doodle'ı tıklayanlar ise otomatik olarak "Dünya Günü" aramasına yönlendiriliyor.
  Doğayı ve yeşili ön plana alan doodle, bu güne özel de bir anlam kattı. Son yıllarda yaşanan Küresel Isınma tartışmaları, doğanın hunharca katledilmesi ve insanoğlunun bilinçsizce doğaya zarar vermesi, bu günün önemini daha da arttırtı. İlk olarak hava kirliliğinden dolayı ortaya çıkan Dünya Günü, şimdilerde ise daha bilinçli olan insanoğlu için daha da fazla anlam teşkil ettiği ise bir gerçek...

  22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco"da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından Dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir Dünya Günü düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

  John McConnell"in ilk önerdiği Dünya Günü kutlamaları için tarih ise ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart olmuştur. Daha sonra ise, çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson"un desteği ile 22 Nisan 1970 tarihinde ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara 20 milyon kişi katılmış, birçok konferanslar ve sempozyumlar düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD"nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.

  22 Nisan Dünya günü hakkında
   


Sayfayı Paylaş