Dünya Güneş ve Mevsim Kelimelerinin İçinde Geçtiği Kısa Bir Gazete Haberi

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 1 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  dünya, güneş ve mevsim kelimelerinin geçtiği bir gazete haberi
   


 2. RüzGaR Super Moderator

  Mevsim değişikliklerine (ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış) yol açan neden, Dünya’nın dönme ekseninin eğik olmasıdır. Dünya’nın dönme ekseni, Kuzey ve Güney Kutup noktalarından geçtiği varsayılan düşsel çizgidir. Dönme ekseni ile Dünya’nın Güneş’in çevresinde izlediği yörünge düzlemi arasındaki açı dik (90°) değil, 66 derece 33 saniyedir (66° 33′); yani Dünya’nın dönme ekseni ile düşey doğrultu arasında 23 derece 27 dakikalık (23° 27′) bir açı vardır. Bu yüzden Dünya Güneş’in çevresinde dolanırken Kuzey Kutbu önce Güneş’e doğru, sonra da ters yöne yatar. Bu değişme mevsimleri doğurur.
   
 3. Misafir Guest

  Dünya güneş ve mevsim hakkında bir gazete haberi yazmam gerek bana başlık bulurmusunuz?
   
 4. Misafir Guest

  dünya güneş mevsim gazete haberleri
   
 5. Misafir Guest

  beyler gerçek haber yokmu?
   
 6. Misafir Guest

  çok güzel bir haber ve çok güzel bi sayfa
   
 7. Misafir Guest

  Bana içinde güneş,mevsim,dünya kelimelerinin geçtiği bir gazete haberi bulabilir misiniz? Neden derseniz dersim...
   
 8. Misafir Guest

  grçk haber istriz
   
 9. ali pusat Guest

  yok yok yok
   
 10. ot-gu Genel Sorumlu

  Dünya Güneş ve Mevsim kelimelerinin içinde geçtiği bir gazete haberi için aşağıdaki haber makalesini yazabilirsiniz. Azcık uzun ama bu projeniz için birebir uygundur.

  Mars'a Yerleşmek Hayal Değil
  Mars’a seyahat, bu aralar haber gündemlerini en fazla işgal eden konu başlıklarından birisi. Çünkü bilim çevrelerince bu gezegenin gelecek nesiller için yaşanılabilir bir habitat olma potansiyelini taşıdığı sıkça dile getiriliyor. Güneş sistemimizde bu kadar gezegen varken neden Mars? Çünkü, Mars gezegeni, Dünya ve onun uydusu Ay’dan sonra dünyalılar için özel bir konuma sahiptir. Her şeyden önce dünyaya en yakın gökcismidir Mars. Tabii Ay’dan sonra. Güneş’e yakınlık sıralaması Merkür, Venüs, Dünya ve Mars şeklindedir. Yani, Mars Güneş’e Dünya’dan daha uzaktır, ama dünyaya en yakın iki gezegenden, iki yan komşusundan biridir (diğeri Venüs’tür). Dünya’nın Güneş’e mesafesini 1 AB (Astronomi Birimi) kabul edersek, Mars Güneş’ten 1,5 Birim, Dünya’dan ise 0,5 Birim uzaklıktadır. Bu uzaklık, gökbilim mesafeleri açısından neredeyse bitişik anlamina gelir! Bu denli Dünyamıza yakın olan Mars’ın bize uzaklığı oysa Ay-Dünya mesafesinin yaklaşık 200 katıdır. Demek ki, o kadar da yakın değil Mars bize! Peki Mars’a yolculuk ne kadar sürer? Günümüz yolcu uçakları yaklaşık 1000 km/saat hızla gitmektedir. Saatte 2000 km hız yapan bir uzay aracı Ay’a 8 günde, Mars’a ise yaklaşık 4 yılda gidecek demektir. Bu çok uzun bir süre değil mi? Özellikle daracık bir uzay kapsülünde yolculuk yapacak astronotlar için. Demek ki uzay araçları çok daha hızlı gitmek durumundadır.

  Eğlenceli Bilim dergisi’nin 2. sayısında (Jüpiter’e Yolculuk mu Dediniz?, Sayfa 22) turkeyarena.net Mars’a gönderilen son insansız uzay araçlarının 6-8 ay gibi bir zaman içinde oraya ulaştıklarını ifade etmiştik. Bu şu demektir: İnsansız uzay araçları saatte yaklaşık 15 000 km hızla gidebilmektedirler. Bir uzay yolculuğu için, bu hızla 6 aylık bir yolculuk çok mu uzun? Bugün için uzun denebilir. Ama yakın gelecekte bu süre kuşkusuz azalacaktır. Çünkü uygarlığın ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte insan ömrü uzarken ulaşım araçlarının hızı artmaktadır. Dolayısıyla, bütün bu çalışma ve hazırlıklardan anlaşılacağı gibi, hemen şimdi Mars’a gidemesek bile, yakın bir gelecekte bu yolculuğun gerçekleşme olasılığı kuvvetlidir.

  Son yıllarda Mars’a yolculuğu konu alan pek çok etkinlik dikkati çekmektedir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’inde Mars’a yolculuk için çağrı yapan bir seyahat firmasına yüzlerce başvurunun yapıldığı haberleri basında yer almaktadır. “520 gün sürecek uçuş simülasyonu Mars’a inişe yaklaşıyor” başlıklı başka bir haberde; üç Rus, bir Çinli, bir Fransız ve bir İtalyan’dan oluşan uzay mürettebatının Moskova Uzay Araştırma Merkezinde penceresi olmayan, tamamen kapalı çelik bir kapsül içinde 233 gündür uzay yolculuğu simülasyonu gerçekleştirdikleri şeklindedir.
  Mars’la bu kadar ilgilenmemizin bir diğer nedeni de, Güneş sistemi içinde Dünya’ya en çok benzeyen gezegen olmasıdır. Merkür Güneş’e yakınlığı nedeniyle güneş ışınlarının güçlü etkisi altındadır ve aşırı sıcak bir gezegendir. turkeyarena Merkür’ün yüzey sıcaklığı gündüz 450 °C üzerine çıkabilirken, etkili bir atmosferin yokluğu nedeniyle gece -170 °C’ye kadar düşmektedir. Gezegenler içinde mevsimleri Dünya’nınkilere en çok benzeyen gezegen, dönme ekseni eğikliğinin Dünya’nınkine benzer olması nedeniyle, Mars’tır. Bununla birlikte Mars mevsimlerinin süreleri gezegenin Güneş’e daha uzak olması nedeniyle Dünya’nınkilerin iki katıdır ve “Mars yılı”nın süresi de iki Dünya yılı süresi kadardır. Diğer taraftan, Mars’ın yüzey sıcaklığının −140 °C ile 20 °C arasında değiştiğini de biliyoruz.
  Mars yüzeyinde aynı Dünya’dakine benzeyen çok yüksek dağlar ve oldukça uzun kanyonlar bulunmaktadır. Yüzeyinde eskiden içinden suların aktığını hissettiren dere yatakları da saptanmıştır. Hatta bunların bazılarının ortalarında adacıklar da göze çarpar. Bu da geçmişte Mars’ın kalın bir atmosferi ve akarsularının bulunduğunu gösterir. Ancak bugün durum çok farklıdır. Bu akarsu yataklarında bir damla bile su yoktur. Bazı kesimlerde buz kalıntıları vardır ama bunlar pek bahsetmeye değmez. Ancak kutupları yüzeyi karbondioksitle kaplı buzullardan oluşur. Atmosferi çok ince olup, ortalama yüzey basıncı Dünya yüzey basıncının % 1’inden daha düşüktür. Mars atmosferinin % 95’i karbondioksit gazından oluşmaktadır. Çok az azot ve argon gazı ile eser miktarda oksijen ve su buharı da içerir.

  Mars için yakın gelecekte yapılması düşünülen ve imkansız da görülmeyen çeşitli projeler dikkati çekmektedir. Bunlardan birisi, Mars’ın atmosferini güçlendirecek ve oksijen miktarını arttıracak canlı türlerinin kutuplara ekilmesidir. Bu canlı türleri karbondioksiti alıp oksijen vererek hem kutuplardaki buzu eritecek hem de atmosferi yaşanır hale getirebilecektir. Bu proje gibi uzayın derinliklerindeki su içeren gökcisimlerinden, örneğin buzdan oluşan kuyruklu yıldızlardan yararlanmak için projeler geliştirilmektedir.

  Gökyüzündeki diğer gökcisimlerine göre Mars, daima sıradışı bir gezegen olmuştur. Çünkü pek çok gezegen beyazken o kızıl renkte parlamaktadır. Bunun nedeni, Mars toprağının, magnezyum ve demir gibi metallerle karışık olan silikon ve oksijenden oluşmasıdır. Demir ve oksijen tepkimeye girdiğinde halk arasında pas olarak adlandırılan demiroksit ortaya çıkar. Mars’a “Kızıl Gezegen” de denmesinin nedeni yüzyinde bulunan kızıl renkteki bu demiroksit oluşumudur.

  En geç yarım yüzyıl sonra, yeryüzündeki uygarlığın sorunlarını çözüp gezegenlerarası yolculuklar yapabilme kapasitesine ulaşabileceğini düşünebiliriz. Bu yaklaşım asla bir ütopya (ulaşılmaz bir hayal) turkeyarena.net sayılmamalıdır. Beş yüzyıl önce Kristof Kolomb’un Amerika kıtasına ulaştığını, Macellan’ın üzerinde yaşadığımız gezegenin yuvarlak olduğunu kanıtladığını anımsayalım. 1969 yılında, 40 yıl öncesinin teknolojisi ile Ay’a ilk insanı çıkarmayı başarmadık mı? Şimdi de, örneğin, Ay yüzeyini bir üs olarak kullanarak Mars’a ulaşmak daha da kolay olabilir. Ayrıca, sürekli uzay ortamında yaşama mekanları (Uluslararası Uzay İstasyonu gibi) çoktan inşa edilmeye başlandı bile…

  Bütün bu gerçeklerin dışında bir gerçek daha var: İnsanoğlu meraklıdır. Ufukların ötesinde ya da denizlerin ardında ya da uzayın derinliklerinde neler olduğunu merak eden insanlar hep olmuştur ve olacaktır. Dünya’da en yüksek dağlara, okyanusların en derin yerlerine, kutupların en ücra köşelerine ulaştık.

  Ayrıca, bilim ve teknolojideki baş döndürücü hızdaki gelişmeleri küçüksemeyelim. Bir bilim insanı bu konuda şunu yazıyor: “Modern insan beyninin ortaya çıkışından sonra geçen yüz bin yılın yalnız son dört yüz yılı gerçek modern akla tanıklık etmiştir. Onun da yalnız son elli yılında teknolojik ilerlemeler, günün birinde torunlarımızı yıldızlara taşıyacak gibi görünen gözü kapalı gidişe hız katmıştır ”.

  O halde keşfedilecek başka ne kaldı diye sorduğumuzda tabii ki yanıtı sırada uzay var olacaktır.

  NOT: Bu makale Atılım Üniversitesi Eğlenceli Bilim Dergisi 4. Sayıda (Mart 2011) yayınlanmıştır.
   
 11. Misafir Guest

  Ya güneşle ilgili var mı? Acil lütfen!
   
 12. OrKuN Well-Known Member

  Sadece Güneş ile ilgili haber

  Yüzyılın en uzun güneş tutulması gerçekleşti

  2009 yılının, ikinci tutulması ilk olarak Hindistan'dan izlenmeye başlandı.

  Tutulma, Hinduların kutsal kenti Varanasi'ye ulaştığında binlerce Hindu kutsal sayılan Ganj Nehri'nin sularına daldı.

  Tutulma sırasında Ganj Nehri'nin sularına dalmanın reenkarnasyon döngüsünden kurtuluşu sağladığına inanılıyor.

  El ele tutuşan ve Hindu ilahileri söyleyen binlerce kadın, erkek ve çocuk birlikte nehrin sularına dalıp çıktı ve tutulmadan kurtulan güneşe dua etti.

  6 dakika 39 saniye sürdü

  Ayın gölgesinin Türkiye saatiyle 03.53'te, Khambhat Körfezi'ne düşmesiyle tutulma başladı.

  Tutulma daha sonra Çin ve Banladeş'ten izlendi. Ancak Çin'deki hava şartları gözlemi zorlaştırdı.

  Güney Asya ve Pasifik üzerinde tam tutulma, 6 dakika 39 saniye sürdü. Bu yüzyılın en uzun süresi...

  Tutulma sırasında, gündüz dolunay karanlığındaki akşama dönüştü.

  Bugünkü güneş tutulması, 11 Temmuz 1991'de Havai ve Güney Amerika'dan izlenebilen 6 dakika 53 saniyelik güneş tutulmasından sonraki en uzun güneş tutulması.

  2132 yılına kadar bugünkünden daha uzun bir güneş tutulması olmayacak, bu nedenle bugünkü güneş tutulması 21. yüzyılın en büyük güneş tutulması niteliğini de taşıyor.

  Bu tutulmanın bir başka önemli özelliği de, en fazla sürede taç tabakasının bilimsel amaçlı gözleminin yapılmasına izin veriyor olması.

  Kaynak: cnnturk
   
 13. rana Guest

  Teşekkür ederim.
   
 14. Misafir Guest

  dünya güneş ve mevsim ile ilgili gazete haberleri arkadaşlar nolur
   
 15. Misafir Guest

  dünya güneş ve mevsim kelimelerin geçtiği bir gazete haberi istiyorum
   
 16. Misafir Guest

  dünya güneş ve mevsim kelimelerinin içinde geçtiği bir gazete haberi varmı?
   
 17. misafir Guest

  uyyyyy uşaklar gerçek haber yokmuyydii laaa laz sayılırım da
   

Sayfayı Paylaş