Dünden Bugüne Milletvekilleri Yemin Metni

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve ot-gu tarafından 16 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Geçmişten günümüze milletvekili yemin metinleri
  1924, 1937, 1961, 1982 milletvekili yemin metni
  1924 anayasası milletvekili yemin metni, 1937 anayasası milletvekili yemin metni, 1961 anayasası milletvekili yemin metni, 1982 anayasası milletvekili yemin metni

  1924'te milletvekilleri sonu "vallahi" diye biten bir yemin ediyorlarmış. Kayıtsız şartsız millet egemenliğine özel bir vurgu yapan, dili biraz ağdalı, kısa ve net bir metin.

  1937'de "laiklik" anayasaya girince "vallahi" gitmiş, onun yerine "söz veriyorum" gelmiş. Metin ise dil ve vurgu bakımından aynı kalmış.

  1961'de yemin metni şöyle olmuş: "Devletin bağımsızlığını, vatanın ve milletin bütünlüğünü koruyacağıma, milletin kayıtsız şartsız egemenliğine, demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine bağlı kalacağıma ve halkın mutluluğu için çalışacağıma söz veririm".

  1982'de ise Kenan Evren'in detaycılığı işin içine girmiş. Yemin metni uzadıkça uzamış. "Söz veririm" gitmiş, yerine "namusum ve şerefim üzerine ant içerim" gelmiş.

  En son 82 Milletvekili yemin metni
  Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma, büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

  En beğendiğim yemin metni
   


Sayfayı Paylaş