Dünden bugüne Ford Fiesta

Konusu 'Ford' forumundadır ve OrKuN tarafından 18 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  "Dünden bugüne” adlı köşemizde bu hafta Ford markasının Fiesta modelini işleyeceğiz.

  Ford’un Fiesta modeli , Ford Motor şirketi tarafından orta sınıf segmentinde tasarlandı ve Avrupa’nın birçok ülkesinde hatta Brezilya, Meksika, Çin, Hindistan, Güney Afrika, Kuzey Afrika’nın bir bölümüne, Japonya, Avustralya gibi ülkelere satışı yapıldı. Markanın en başarılı modellerinden biri olan Fiesta, 1976-2007 tarihleri arasında ürettiği 7 farklı jenarasyonuyla 10 milyon üzerinde satmayı başardı. Fiesta’nın üretimine 2000’li yıllarda da devam edildi..

  1970’li yılların başında yaşanan benzin krizini nedeniyle birçok otomobil firması ufak, ekonomik araçlar çıkarmaya başladı. Ford Motor Şirketi’nin Avrupa kolu, Renault’un “5” modeli ve Fiat’ın 127 modeline rakip, daha ekonomik, daha güvenilir bir otomobil tasarladılar ve Fiesta’yı çıkardı. Avrupa’nın ilk Hatchback ve önden çekişli olma ünvanına sahip olan Fiesta, satışa çıktığı ilk günlerde muazzam bir başarı sağladı.

  Henry Ford kimdir?


  Otomobil üreticisi Ford Motor Company'nin kurucusu olan Henry Ford, 30 Temmuz 1863 Wayne County, Michigan, ABD'de doğdu.

  1903'te Henry Ford 11 yatırımcıyla birlikte 28.000 dolar sermayeyle Ford Motor Company'i kurdu. Şirket tarafından 1908'de piyasaya sürülen Modell T 1913'e kadar üne kavuştu ve ABD yollarının her yerinde yaygındı. Aynı yıl Ford'un fabrikalarında yürüyen bantlı üretimi başlatması verimliliği yüksek derecede çoğalttı. 1918 yılında ABD'de kullanılan arabaların yarısı Modell T idi. Aynı modelden 1927 yılına kadar 15 milyon araç satılarak 45 yıl süre tutulacak rekor kırıldı.

  Henry Ford'un çalışanlarına karşı özel bir tutumu vardı. Çalışanların 1913 yılında 8 saatlik çalışma gününe karşı aldıkları 5 US Dollar günlük ücret, 1918 yılında o zamana göre olağanüstü miktar olan 6 dolara yükseldi. Ayrıca Ford çalışanlarına kara katılım arz ediyordu. United Auto Workers'in 1941'de yürüttüğü grevin sonunda bazı Ford fabrikalarında toplu sözleşmeler üzerinde anlaşılabilindiyse de, sendikal örgütlenme ancak Ford ve Bennett'in 1945'de şirketten ayrılışından sonra fabrikalarda büsbütün yayıldı.

  40 yıla yakın süre içerisinde Ford, Fiesta modelinden 7 farklı jenarasyon üretti.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  17.06.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş