Dulavrat Otunun Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Dulavrat Otu ve Faydaları
  Dulavrat Otu: Bileşikgillerden; yol kenarlarında ve seyrek koruluklarda yetişen bir bitkidir. 1-1,5 metre boyundadır. Kökü ve yaprakları kullanılır. Uçucu yağ, tanen ve inülin içerir.

  Dulavrat Otunun Faydaları: İdrar söktürür. Kanı temizler. Deri hastalıklarına karşı faydalıdır. Romatizma ve gut şikayetlerini azaltır. Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Saç çıkmasını hızlandırır ve kepeği azaltır. Mide iltihaplarını iyileştirir. Terleticidir. Kökünden yapılan ilaçlar ise, deri iltihapları ve egzamanın tedavisinde ve karaciğer hastalıklarında kullanılır. Sindirim ve safra salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar. Yağlı ve akneli ciltlere iyi gelir. Derideki yara ve ülserlerin iyileşmesini hızlandırır.

  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Dulavrat Otu Nasıl Kullanılır? Bitkinin kurutulmuş kökleri kaynatılarak dahilen kullanılabileceği gibi dulavrat otu kökünden elde edilen yağ zeytinyağı ile karıştırılıp haricen kullanılabilir. Köklerinden elde edilen yağ kozmetikte de kullanılmaktadır.

  1 tatlı kaşığı kurumuş kökü 1 bardak suya katılır.Su kaynayıncaya kadar beklenir, daha sonra ateş kısılır, ısıtma 10-15 dakika daha sürdürülerek hazırlanan çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

  Bitkinin yapraklarıyla yara lapası hazırlanır. Şikayet edilen yerlere lapa dıştan uygulanır. Ancak sedef hastalığı ve egzamada tedaviye iyileşme belirtileri görülene değin, uzun süre devam edilmelidir.

   
 3. pult Well-Known Member

  Bu otun adı beni çok güldürdü,ilk defa duyuyorum :)
   

Sayfayı Paylaş