DrScheme Nasıl Bir Programdır?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 13 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Dr scheme nasıl bir programdır arkadaşlar questionmark
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  Arkadaşlar bildiğiniz gibi Lisp lambda calculus temeline fonksiyonel bir programlama dili ve bugün Türkiye'de ODTÜ gibi bir çok üniversitede programlama öğretimi için ilk öğretilen dillerden biri. Scheme ise onun bir sonradan çıkmış bir türevi. DrScheme ise scheme öğrenimi için yazılmış bir IDE. Scheme, Mzscheme ve Mred dillerinde kod yazmak mümkün.
  DrScheme'i çalıştırma konusunda birçok arkadaş sıkıntı çekmiş. Şimdi gelelim bu meseleyi nasıl halledeceğimize...

  1-Öncelikle aşağıdaki linkten DrScheme indirelim.
  http://fatih.edu.tr/~zorhan/ceng204/plt-301-bin-i386-win32.exe

  2- Kurulumu yapın. Kurulumda PLT Scheme yazıyorsa da önemsemeyin. DrScheme yüklüyorsunuz.

  3- Şimdi masaüstü simgemizden drscheme'i açıyoruz. DrScheme öğrenim amaçlı olduğu için (small simple safe gibi değil merak etmeyin) birkaç farklı modül var. En önemli ayarda bu aşamada yapılıyor. Language menüsünden Choose Language diyoruz. Buradan PLT->Pretty Big ayarlıyoruz. Bunu sanırım ilk açılışta soruyordu ordan seçebilirsiniz. Seçmediyseniz benim dediğim yöntemle yapın.

  Burası niçin önemli? Mesela Language kısmından student seçerseniz lispin tüm yeteneklerinden yararlanamıyorsunuz ( (') list gösterimi gibi) Student modülü çok basit, temel kullanımlar için yapılmış. Pretty Big bize çoğu fonksiyonu kullanabilmeyi sağlıyor. GUI yazmak istiyorsanız sanırım ayrı paketleri var. Ayrıca orada PLT->Graphical dili var belki onda da yazılabilir.

  4- Şimdi geldik kodu nasıl yazıp çalıştıracağımıza. DrScheme'in üst kısmını kod yazmak için kullanıyoruz. Alt kısım ise c deki console mantığına paralel olarak kodumuzu çalıştırmaya yarayan bir bölüm. Kodumuzu üst kısımdaki beyaz zemine yazdıktan sonra Check Syntax ile yazım yanlışlıklarını tespit edebiliriz. Bu aşamayıda başarıyla geçtikten sonra Run diyerek birnevi programımızı compile etmiş ve çalıştırmış oluruz. Run dedikten sonra aşağıdaki console kısmına geçerek fonksiyonumuzun çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliriz.

  Son olarakta DrScheme'de keywordler küçük harfle yazılıyor.

  Örnek çarpma programı ve çalıştırma şekli:

  Program: (Bu kodu üst kısımdaki editöre yazıyoruz.)

  Kod:
  (define (multiply x y) (* x y))
  Run: (Bu kodu alttaki console da kullanıyoruz)

  Kod:
  (multiply 4 5)
  Umarım faydalı bir döküman olmuştur...
   

Sayfayı Paylaş