Dostluk ile ilgili deyimler ve açıklamaları

Konusu 'Etüt Merkezi' forumundadır ve Nysa tarafından 6 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Dostluk etmek: Yakınlık kurmak, dost gibi candan davranmak: “Lokanta müşterisi hanımlardan kendi kendine tanıştığı, konuştuğu, dostluk ettiği hanımlar var! -M. Ş. Esendal.

  Düğün aşıyla dost ağırlanmaz: “Ağırlamanın değeri, özel olarak hazırlanmasında, bir fedakârlık yapılmasındadır anlamında kullanılan bir söz. Deyim

  Düğün pilavıyla dost ağırlamak: Başkasının kesesinden veya elinden ikramda bulunmak.

  İyi gün dostu olmak: Sadece iyi günlerde görünmek.

  İçtikleri su ayrı gitmemek: Sıkı fıkı dost, arkadaş olmak: “İçtikleri su ayrı gitmez, her derdini onunla paylaşırdı. -H. Topuz.

  Dostlar başına: Bir şeyi dostları için de dilemek amacıyla kullanılan bir iyi dilek sözü: “Doğrusu böyle bir düğün dostlar başınaydı. Arkadaşları arasında, günlerden beri hep bunun lafı ediliyordu. -R. Çalapala.

  Bir dostluk kaldı!: Mal azaldığında satıcıların kullandığı bir müşteriyi özendirme sözü.

  Dost edinmek: Dost kazanmak: “Yolda iki dost edinip on gün birisinin, on gün ötekinin erzak torbasından karnını doyurdu. -F. R. Atay.

  Dost tutmak: Erkek veya kadın evlilik dışı ilişki kurmak.

  Dosta düşmana karşı: Dostlara üzüntü vermemek, düşmanları da sevindirmemek için, ele güne karşı anlamında kullanılan bir söz. Deyim

  Dostlar alışverişte görsün (diye): Gösteriş olsun, iş görüyor densin (diye) anlamında kullanılan bir söz.

  Dostlar şehit, biz gazi: Alay tehlikeli işleri başkalarına bırakıp kendileri sonuçtan yararlanmak için bir kenara çekilenlerin bencilliğini anlatan bir söz.
   


Sayfayı Paylaş