Dört Büyük Melek ve Görevleri

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  En Büyük Dört Melek ve Görevleri

  Meleklerin en büyükleri Hazreti Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail aleyhimüsselamdır.

  Cebrail: Cebrail aleyhisselam'ın görevi peygamberlere vahiy getirmektir yani o Allah'ın emir ve yasaklarını peygamberlere getiren (ileten) melektir. Ayrıca Cebrail tüm meleklerin en büyüğü ve en üstünü olarak anılır.

  İsrafil: İsrafil aleyhisselam, “yeniden hayat verme” fiilinde görevlidir. Rabbimizin “hayat verme” ile ilgili emir ve iradesini uygular. Özellikle bahar aylarında görülen dirilişte “Muhyi” isminin tecellisine vesile olur. Ölümden sonraki dirilişimizde de yine bu melek görevlidir. Yani Kıyamet günü, Sur borusunu üfleyecek olan melektir.

  Mikail: Mikail aleyhisselam ise, rızkların yetiştirilmesinde ve dağıtılmasında ilahi emirleri uygulayan bir büyük melektir. İnsanların rızıklarını ulaştırmak ve Allah'ın iradesine göre tabiat olaylarını düzenlemekle görevli melektir.

  Azrail: Azrail aleyhisselam, dünya hayatındayken, ölüm anında görebileceğimiz tek melektir. En kıymetli varlığımız olan ruhumuzu emaneten alır, berzah alemine götürür. O korkulmaya değil, sevilmeye layık emin bir emanetçidir.
   


Sayfayı Paylaş