Dönüşüm Kitabının Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nysa tarafından 26 Haziran 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Dönüşüm, Değişim veya Metamorfoz (Almanca özgün adı: Die Verwandlung), Franz Kafka'nın uzun öyküsü.

  İlk olarak 1915 yılında yayımlanmıştır. Kafka'nın en popüler eseri sayılabilir. Öykü, Gregor Samsa'nın bir sabah kendini dev bir böceğe dönüşmüş bulmasıyla başlar ve hayatındaki değişiklikleri anlatarak devam eder.

  [​IMG] [​IMG]

  Dilimize Kamuran ŞİPAL tarafından çevirilen eser, “ Değişim “ ismiyle de okuyucu karşısına çıkmış bir kitaptır. “Değişim mi, dönüşüm mü “ üzerinde tartışmalara yol açan bu çeviri isim, metamorfoza uğramış bir durumu ifade edişi itibariyle “ dönüşüm “ olarak kabul görmüştür.

  Metamorfozun, kendi kozası içerisinde farklılaşmaya ve bu yeni bir oluşumun, üst kademeye geçişi simgelemesi, bu anlamda kitabın isminin “ dönüşüm “ olmasının isabetli bir seçim olduğunu gösterir.

  Dönüşüm kitabının özeti: Dönüşüm (1912) babanın ölümcül iktidarı üzerine bir anlatıdır. İsteği dışında dev bir böceğe dönüşen Gregor Samsa, "babanın elinde sallanan sopayı her an sırtına ya da başına yiyip ölme" tehdidi altındadır. Patriarkın öfkesinden, babanın üzerine yürüyen ve Gregor'un hayatını bağışlaması için ona yalvaran anne sayesinde kurtulur. Yaralı, örselenmiş, lanetli ve herkesin terk ettiği Gregor ölüme bırakılır ve "cenaze töreni"ni yerine getirmek üzere, elindeki süpürgesiyle hizmetçi görevlendirilir: "yandaki şu şeyin nasıl ortadan kaldırılacağı konusunda endişelenmenize gerek yok. O iş çoktan halloldu." "Aile içi totalitarizm" üzerine bu ünlü ve korkutucu masalı anlamak için, Kafka'nın Babama Mektup'unda, babanın onu "bir parazit" ve "bir böcek" olarak kabul etmesinden şikâyet ettiğini hatırlamak gereksiz olmaz. Elbette bu boyut esrarengiz kalan ve bütün şiirsel eserler gibi sonuçta "açıklanamaz" olan hikâyenin "anlam"ını asla ortadan kaldırmaz.

  Kaynak: Vikipedi ve Net'ten alıntıdır.
   


Sayfayı Paylaş