Domuz Eti Niçin Haramdır

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve ŞEHİT tarafından 3 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. ŞEHİT Guest


  Islam dini, insanlarin maddi-manevi bir cok zarar ve kötülükten korumak icin kurallar koymustur; zararli, kötü ve pis seyleri yasaklamis; temiz ve faydali olanlari ise helal kilmistir.
  Beslenme konusunda da bazi temel prensipler belirlemis; bu prensipler geregince domuz etini haram kilmistir:
  "Allah size ancak ölü hayvan etini (lesi), kani, domuz etini ve Allah`tan baskasi adina kesileni haram kildi" (Bakara süresi 173)

  Islam bilginlerince domuz etinin yasaklanisiyla ilgili olarak cesitli gerekceler ileri sürülmüstür: Domuzun, lase, fare ve kendi pisligi dahil bir cok seyi yemesi sebebiyle; etinde insan sagligi icin zararli parazitler bulundugu; domuz eti yiyenlerde tirisinöz, domuz seridi, yilancigi, domuz vebasi, salmonallazlar gibi tehlikeli bir cok hastaligin olustugu; cok yagli olan domuz etinin cinsiyet hayatini düzenleyen hormonlar üzerinde olumsuz etkiler yaptigi; bol miktarda kollestrol ihtiva ettigi, damar sertligi, karaciger ve kalp yetmezliklerine zemin hazirladigi vs. ifade edilmektedir.

  Ancak domuz etinin haram kilinma gerekcesini yalnizca bunlara baglamak dogru olmaz. Cünkü dile getirilen bu sakincalar ortadan kaldirilabilse de, domuz etinin haramlik hükmü yine degismez.
  Cünkü yüce Allah`in emir ve yasaklarinda, bilebildigimiz ve bilemedigimiz bir cok sebep ve hikmet mevcuttur. Biz, Yüce Allah`in emir ve yasaklarini yalnizca Onun emri ya da yasagi oldugu icin yerine getiririz
   


 2. desayamu Well-Known Member

  saoellerine saglık
   
 3. R.CARLOS Guest

  ellerine sağlık
   

Sayfayı Paylaş