Domates Kan Yaparmı, Kan Sulandırır mı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 30 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Domates Kan Şekerini Yükseltirmi

  Domates demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir.

  Bol C ve E vitamini, zengin mineral ve organik asitler içeren, bünyesinde bulunan likopen adlı madde sayesinde kanser önleyici özelliği olan domates, aynı zamanda kanı sulandırıcı ve damar yumuşatıcı özelliğiyle tansiyonu düşürüyor. Domates kan şekerinide düşürür.

  Domates, romatizma ve nikriste faydalıdır. Safra ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Mide ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Cilde tazelik ve pembelik verir. Hazmı Kolaylaştırır. Böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürür. Arı sokmasında ve yanıkların tedavisinde faydalanılır. Kanı temizler. Katarakt oluşumunu geciktiriyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını ve kanın durulmasını sağlar, damar sertliğini giderir. Kanseri, özellikle de prostat kanserini, önlemede çok etkilidir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Yaşlanmayı geciktirir. Özellikle lif açısından zengin kabuklarıyla yenildiğinde sindirimi kolaylaştırır. turkeyarena Uzmanlar sigara içenlere, doğum kontrol hapı kullanan kadınlara, uzun yolculuklar yapanlara, bütün gün oturarak çalışanlara kanı akışkan hale getirmek için bol bol domates yemesini tavsiye ediyor.

  Domates taze olarak yenebileceği gibi yemeklerde, domates salçası, ketçap ve turşu yapımında da kullanılır. Ayrıca, domates cilt bakımı için de yararlıdır. Cilde tazelik ve renk verir. Dilimlenmiş domatesi ciltteki sivilce ve siyah noktaların üzerine koyup bir süre beklettikten sonra cilt temizlenirse yararı görülür. Domates ve domates suyu yağlı ciltlere iyi gelir ve derideki gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur.
   


Sayfayı Paylaş