Dolaşım Sistemi Hastalıklarında Kullanılan Teknolojik Aletler

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 15 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Dolaşım Sistemi Hastalıklarında Kullanılan Teknolojik Gelişmeler

  Sindirilmiş besin maddelerinin ve oksijenin hücrelere ulaştırılmasını ve hücrelerde oluşan atık maddelerin ve karbondioksitin hücrelerden uzaklaştırılmasını sağlayan sisteme dolaşım sistemi denir.

  Dolaşım siteminin sağlığını etkileyen en önemli dış etkenler, hava kirliliği ve sigaradır. Dolaşım sistemini olumsuz etkileyen zararlı alışkanlıklardan biri de alkoldür.

  Çocuklukta geçirilen enfeksiyonlar ve bademcik iltihapları, zamanında iyi tedavi edilmezse kalp kapakçıklarını olumsuz etkiler ve kapakçıkların bozulmasına neden olur.

  Kalp, damarlar ve kanda meydana gelen olumsuzluklar diğer organ ve sistemlerin çalışmasını doğrudan etkiler. Dolaşım sistemi hastalıkları kalp yetmezliği, kalp krizi, tansiyon, kalp romatizması, damar sertliği, varis, damar tıkanıklığı, AIDS, lösemi (kan kanseri), kansızlık, hemofili (kanın pıhtılaşmaması), gibi hastalıklardır.

  Dolaşım sisteminin sağlığının korunması için, şunlar yapılmalıdır:

  » Yeterli ve dengeli olarak beslenme
  » Sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durma
  » Stres ve aşırı yorgunluklardan uzak durma
  » Düzenli olarak spor yapma
  » Düzenli olarak doktor kontrolünde bulunma
  » Aşırı kilo almadan uzak durma

  Dolaşım Sistemi Hastalıklarının tedavisinde Kullanılan Teknolojiler

  KALP PİLİ
  Kalbin yeterli elektrik sinyali oluşturamaması sonucunda bu sinyali kalp pili sağlar.

  ANJİYO
  Damar tıkanıklıklarının görüntülenmesinde kullanılan bir teknolojidir. Anjiyo yöntemiyle damarları görüntülemenin yanında tıkalı damar bölgesinin açılması da sağlanabilir.
  Omuz veya kasık bölgesinden açılan damarın içine esnek bir boru sokularak uygulanır.

  BAYPAS
  Tıkanan bir damarın vücudun başka bir yerinden alınan sağlam bir damarla tedavi edilmesidir. Tıkalı damarın üzerinden sağlam damar takılarak kanın normal akması sağlanır.

  KALP NAKLİ
  Normal görevini yerine getiremeyen kalbin bir vericiden alınan kalple değiştirilmesidir. Ameliyatla göğüs açılır ve yeni kalp yerine takılır. Organ nakli gerçekleşmeden önce hastanın doku yapısıyla takılacak kalbin dokusunun uyumuna bakılır.turkeyarena Organ nakli başarıyla sonuçlansa bile bazı ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekir.

  (ilk kalp nakli 1967 yılında Güney Afrikalı cerrah Christain Barnard gerçekleştirmiştir.)

  DAMAR İÇİ KÖPÜK SKLEROTERAPİSİ
  Varis tedavisinde kullanılan bir teknolojidir. Damar içine sıcak bir iğne yerleştirerek yakma işlemi yapılarak damar düzeltilir.

  STENT
  Damardaki tıkanıklıklara anjiyo yöntemiyle ulaştıktan sonra tıkanan bölgeye damarı sürekli açık tutacak boru benzeri, stent isimli parça bırakılır. Bu sayede tıkalı bölge açılır.
   


Sayfayı Paylaş