Doktora İçin Asistanlık Nasıl Alınır?

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 12 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Doktora İçin Asistanlık Nasıl Alınır?

  Doktora porgramında belli bir konuyla çok ilgileniyorsanız ve başvurduğunuz bölümde o konularda araştırma yapan bir profesör varsa, başvurunuzu yapmadan önce o kişiyle yazışıp sizi daha ilk döneminizden itibaren asistan olarak almasını sağlayabilirsiniz. Başvurular sırasında "girişken olmak" ve istediğiniz hocalarla "sürekli iletişim halinde olmak", asistan olarak kabul edilmenizde önemli rol oynayabilir. Bir doktora asistan adayı olarak verilecek mesajlar çok büyük önem taşır:


  Konuyla ilgili olmak:
  İlgilendiğiniz profesörun araştırmalarıyla ilgilendiğinizi göstermeniz çok önemlidir.


  Uzun vadede o konuda çalışma isteği:
  Bir profesörle uzun süre çalışma isteğinizi belli edecek en büyük gösterge doktora programına başvurmaktır. Master için yapılan başvurular, daha sonra doktoraya devam etmeyi planlasanız da, kısa sürede içinde ayrılacağınız izlenimi yaratır. Pekçok üniversite, sadece lisans derecesi olan öğrencileri doktora programına almaktadır. Bu politika her üniversite için farklı olabilir. Ancak doktora yapmaya niyetliyseniz, başvurularınızı yaparken üniversitelerin buna izin verip vermediğini kontrol edin. Bunu kabul eden üniversiteler, önce master derecesi verip daha sonra doktoraya devam etmenize izin verir. İstenirse master derecesini aldıktan sonra doktora programı bırakılabilir.


  Gerekli altyapıya sahip olmak:
  Profesörlerin en çok ilgilendiği noktalardan birisi de özellikle araştırma asistanlarının gerekli altyapıya sahip olmalarıdır. Altyapı, araştırma yapılacak konuda bilgi sahibi olmak ve/veya daha önce araştırma tecrübesi olmak olabilir. Master derecesine sahip olmak bu konuda çok yardımcı olur, ancak iyi bir lisans ortalaması da aynı derecede etkili olabilir.


  Uygun bir dil kullanmak:

  Yazışmalar genellikle e-mail yoluyla yapılır. Ancak e-mailde uygun bir dil kullanmak ve gerekli bilgileri vermek çok önemlidir. Bu tip bir e-mailde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:
  • Kim olduğunuzu, hangi amaçla mektup yazdığınızı ve o kişinin mail adresini nasıl bulduğunuzu açıkça belirtin.
  • Kendinizle ilgili gereken bilgileri açıkça yazın.
  • Hangi konuda araştırma yapmak istediğinizi yazın.
  • Resmi bir dil kullanmayı ASLA ihmal etmeyin.
  • Gereksiz ayrıntılardan kaçının.
  • HTML formatlı bir mail atmaktan kaçının.
  • Varsa bir CV'nizi ekleyin. Mümkünse CV'yi text formatında yollayın.
  Çabalarınızın asla boşa gitmeyeceğini unutmayın. Doktoraya başvurunuz sırasında asistanlık talebiniz kabul edilmese de profesörünüz varlığınızdan haberdar olacak ve okula girdiğiniz takdirde sizi daha sonra asistan olarak alma olasılığı artacaktır.
   


Sayfayı Paylaş