Doğuş Otomotiv Mısır da hayal kırıklığına uğradı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Doğuş Otomotiv,
  mevzuat sıkıntısı nedeniyle Mısır'da bulunan VW distribütörlük faaliyetini durdurma kararı aldı. Mısır'da mevzuatın distribütörü korumadığını ve marka ithalatının herkes tarafından yapılabildiğini söyleyen Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, VW ticari araç distribütörlüğü için ülkeye adım attıklarında bunu bildiklerini, ancak resmi ağızlardan "bunlar değişecek" sözü almalarına rağmen uygulamanın gerçekleşmediğini söyledi. Mevzuata göre aracın sadece tamponu bile ülkede monte edilse yerli sayılarak vergi avantajı verildiğini dile getiren Acar, "Bunlar da değişmedi. Bu şartlarda eşit rekabetin zor olduğunu görünce geri çekilme kararı aldık" dedi. Acar, Lozan'daki Porsche bayiliği yatırımının devam ettiğini ve 2009 Eylül'de açılış yapılacağını ifade etti.

  [​IMG]

  Ciro hedefi 50 milyon YTL
  Doğuş Oto Genel Müdürü Zafer Başar da, VW binek ve ticari, Audi markaları satış ve satış sonrası ile DOD ikinci el satış merkezi olarak faaliyet gösterecek Etimesgut tesisinde 90 kişi istihdam edildiğini ve yıllık 50 milyon YTL ciro beklediklerini söyledi. Tesisten 5'inci yılın sonunda bin 700 adetlik araç satışı ve 73 milyon YTL ciro hedeflendiğini belirten Başar, Ankara'da ocak ayında Porsche Showroom'un da açılacağını ifade ederek,"Türkiye'de 31 yetkili satış noktasına ulaştık. 2008'de 14 bin 900 araç satışı ve 170 bin müşteriye satış sonrası hizmet gerçekleştirdik. Doğuş Otomotiv içindeki satışların yüzde 30'unu gerçekleştirdik. Yüzde 70'ini bağımsız bayiler yaptı" dedi.

  'Obama'nın programı ekonomiyi canlandırır'

  Aclan Acar, 2009'un ikinci yarısından itibaren ekonomilerde normalleşme eğiliminin başlayacağını söyledi. Tüm gelişmiş ekonomilerin yeni ABD Başkanı Barack Obama'nın programını beklediğine dikkat çeken Acar, "Mart ayı gibi bu program belli olur. Onun etkisi ekonomide hareketi başlatır, 2010 yılı ortalarından itibaren de pozitif büyüme başlar" dedi. Türkiye'nin krizde aniden frene basan bir ülke olduğunu dile getiren Acar, ABD'nin programının iyi işaretlerini alır almaz Avrupa'dan önce Türkiye'de hareketin başlayacağını belirtti. Acar, "Türkiye daha gerçekten krize girmeden frene bastı. Kriz ardından geldi. Henüz daha dibi görmedik. Ancak, yükseliş başladığı zaman da aynı etki olacak" diye konuştu. Büyük grupların yatırımlarını 15-20 yıllık vadelerle planladığını dile getiren Acar, "Kriz dönemlerinde yatırımları askıya alıp iyi dönemde ortaya çıkmak doğru değil. Uzun vadeli bakmak zorundasınız. Güven bu şekilde oluşuyor" dedi.
  29.12.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş