Doğuş Otomotiv kriz frenini çekti

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 17 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar,
  dünyadaki ekonomik durgunluğu dikkate alarak geçmişte yaptıkları uluslararası genişleme planını askıya aldıklarını açıkladı. Dünya ekonomisinin çok ciddi bir şekilde daralmaya gittiği böyle bir dönemde maceraya girmenin doğru olmadığını düşündüklerini belirten Acar, "Maliyetleri çok ciddi şekilde düşürdük. 2008'den 2009 bütçesine geçerken 40 milyon TL civarında giderleri daha aşağıya çektik. Ayrıca verimsiz ve maliyeti yüksek olduğuna inandığımız bazı işyerlerini kapattık. Yaşamak ancak maliyetlerinizi kontrol ederek mümkün olur" dedi. Acar, küçülen pazarda şirketin verimliliğini artıracak planlar yaptıklarını dile getirerek, gelecek dönemde daha çok iç pazara ağırlık vereceklerini ifade etti. Önlerini tam olarak göremedikleri bir ortamda farklı pazarlara girmenin risk oluşturduğuna dikkat çeken Acar, bu dönemi "kaleyi koruyarak, mevcut yapıyı verimli çalıştırarak" daha sakin şekilde geçireceklerini söyledi.

  [​IMG]

  Zam oranı yarı yarıya azaldı
  Bu yılın başında çalışanlara yüzde 4 zam yaptıklarını kaydeden Acar, geçen yıl bu oranın yüzde 8 olduğunu, yarı yıl geldiğinde zam konusunda yeniden bir değerlendirme yapacaklarını belirtti. Ağustos 2008'den bu yana sipariş vermeyi durduklarını dile getiren Acar, ellerinde şu an 8-10 bin otomobil bulunduğunu dile getirdi. Acar, bu rakamın çok fazla olmadığını vurgulayarak, "Bunları rahatlıkla eritebiliriz. Ama tabi önümüzdeki dönemde piyasa ne gösterir bilemiyoruz. Bu nedenle yeni sipariş geçmiyoruz. Piyasa düzelmeye başlayınca sipariş vermeye başlarız" diye konuştu. Sektörün 2010-2011'e kadar hızlı büyüme kaydetmeyeceğine dikkat çeken Acar, şunları söyledi: "Türkiye'nin toplam stok miktarı 150 bin civarında. Aslında bu hiç abartı bir rakam değil. Türkiye'nin iç piyasa üretiminin 1 milyon adetlere geldiğini düşünürseniz, 100-150 bin adet stok çok fazla değil. Toplamın yüzde 10'u kadar." Alman Meiller firmasıyla ortak bir damper fabrikaları olduğunu hatırlatan Acar, talep olmadığı için fabrikanın üretimini bir miktar kıstıklarını söyledi.

  Bütçe gelirleri de bozuldu

  Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı ocak ayı bütçe sonuçları da vergi gelirlerindeki düşüşün büyük boyutlara ulaştığını ortaya koydu. Tüm tüketim harcamalarından alınan KDV ve ÖTV gelirleri ocakta yüzde 5,5 ile yüzde 5,3 azaldı. İhracatın hız kesmesi ve iç talepteki büyük düşüş nedeniyle ithalattaki gerileme hükümetin ithalattan aldığı KDV geliri musluğunu da kesti. İthalden alınan KDV geliri ocakta yüzde 30,2 düşüş göstererek 1 milyar 487 milyon TL'ye geriledi. Bu durum vergi gelirlerinden hükümetin tahsilat hedeflerinin altında kalınacağının da göstergesi oldu.
  16.03.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş