Doğum Gününe Göre Taşlar

Konusu 'Astroloji ve Burçlar' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 5 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Sizin Doğum Günü Taşınız Hangisi?

  Doğum taşları , insanın doğum tarihine göre belirlenen ve o kişiyle arasında metafiziksel bir bağ olduğuna inanılan, çoğu zaman değerli taşlardır.

  Kova (Ocak 21 - Şubat 19) Garnet (Lal taşı)
  Balık (Şubat 20 - Mart 20) Ametist
  Koç (Mart 21 - Nisan 20) Akuamarin
  Boğa (Nisan 21 - Mayıs 20) Elmas
  İkizler (Mayıs 21 - Haziran 21) Zümrüt
  Yengeç (Haziran 22 - Temmuz 22) İnci
  Aslan (Temmuz 23 - Ağustos 23) Yakut
  Başak (Ağustos 24 - Eylül 23) Peridot (Yılantaşı)
  Terazi (Eylül 24 - Ekim 23) Safir
  Akrep (Ekim 24 - Kasım 22) Opal
  Yay (Kasım 23 - Aralık 21) Topaz
  Oğlak (Aralık 22 - Ocak 20) Tanzanit

  Garnet (Lal taşı): Başarı

  Gece görüşünü kuvvetlendirdiği ve başarıyı kamçıladığına inanılan bir taştır. Yanlızca bir kış taşı olmanın ötesinde, renk çeşitliliği ve güzelliği ile sevgi ve karşı tarafa duyulan tutku için eşsiz bir armağan olabilir.

  Ametist: Barış ve Dinginlik

  Kişinin yaşamına barış ve sakinlik getirdiğine inanılır. Bu özelliği ile dünyadaki bir çok kutsal mekanda çeşitli törenlerde sıkça kullanıldığı görülmektedir. Günümüzde bir çok insanın yastık altında bulundurduğu bu taşın güzel bir uyku vaadettiği söylenmektedir.

  Akuamarin: Cesaret, İçgörü ve Zafer

  Bu taş gençliğin evrensel bir sembolüdür. Gün ışığına gereğinden fazla maruz bırakıldığında parlaklığını yitiren bu taşı başkasına armağan etmenin, aynı zamanda ileri görüşlülüğün ve ilhamın paylaşılması manasına geldiğine inanılır.

  Elmas: Yetenek, Güven ve Sevgi

  Dünya üzerinde eşitli mitolojilerdeki efsanelere göre meleklerin oklarının uçlarında olduğuna inanılan elmas taşı, yüzyıllar boyu asaleti temsil etmişlerdir. İnsanlar elmas taşını, sahip olduklarına inandıkları soyluluk, yenilmezlik ve cesaretten ötürü üzerlerinde görünür bir şekilde taşınmıştır. Sonraki dönemlerde de saflığı temsil eden beyaz yanından dolayı aşkın ve sevginin en nadide armağanlarından biri haline gelmiştir.

  Zümrüt: Zihinsel Huzur ve Sakinlik

  Mavimsi yeşilden, diğer tüm zengin yeşil tonlarına uzanan renkleriyle zümrüt taşı, yüzyıllardır çeşitli uygarlıklar için paha biçilmez bir yer edinmiştir. Baharın gelişi ile yeşile bürünen doğa düşünülürse, bu taşın neden mayıs ayı ile ilişkilendirdiğine pek şaşırmamak gerekir.

  İnci: Gerçeklik ve Güzellik

  Dev istiridyeler içerisinde tüm güzellikleriyle oluşmasıyla insanı hayrete düşüren inci, tarih boyunca güzelliği ve çekiciliği sayesinde birçok insanın tutku nesnesi olmuştur. Kimi kültürler için afrodizyak etki taşıdığına da inanılan bu değerli taş, yenilenme, saflık ve doğum ile yaşamın kutlandığı anların bir sembolüdür.

  Yakut: Tutku ve Ateş

  Yakut taşı insanların kendilerini kötülüklerden korumak için taktıkları bir taş olmuştur. Kırmızı rengi tutku ve ateş ile bağdaştırılmış olan bu taşın; iyi niyetle ele alındığında sahibine iyilik, hırs ve kötülükle elde edilir ise de kötülük getirdiğine inanılır.

  Peridot (Yılantaşı): Aydınlanma

  Kişinin güzel konuşma ve ikna kabiliyetini arttırdığına inanılan bu taş, yakın geleceğe ait umudu da simgelemektedir. Eski mısırda bu taştan yapılmış kaplarda yemek ve içmenin sağlık getirdiğine inanılmasının yanı sıra gecenin kabuslarından koruduğuna da inanılıyor.

  Safir: Fiziksel ve Duygusal Denge

  Herşeyi bilen ve gören ‘göğün gözü’ olarak bilinen safir, Eski Yunan Uygarlığı’nda bilinçaltının okunmasında ‘üçüncü gözü’ açan bir unsur olarak kullanılmıştır. Sevilen biri ile karşılıklı hediye edildiğinde kişilerin iç dünyalarını da denkleştirme ve karşılıklı duygulanmayı arttırma özelliği olduğu sanılmaktadır.

  Opal: Umut, Saflık ve Masumiyet

  Umut, saflık ve masumiyet ile ilişkilendirilen Opal taşı, karşılıklı inanç ve güveni de temsil ettiği bilinmektedir. Herkes için güzel bir hediye tercihi olabilir.

  Topaz: Zeka ve İyimserlik

  Kişinin akli yeterliliğini arttırdığına inanılan Topaz’ın, ilgili alanda kendine güveni ve yaratıcılığı da arttırdığı düşünülmektedir. Bu taşı kullanılarak yapılan işlerde zekanın ön planda olduğu ve enerjinin katlandığı söylenmektedir.

  Tanzanit: Özgürlük, Güç

  Apaçilerin yerli inancında savaşçı ve avcıların daha iyi nişan aldıklarını sağladığı düşünülen bu taş, günümüzde havacıların uğur taşı olarak görülmektedir. Dünya’nın neresinde olursa olsun, bu taşın iyi ve erdemli bir yaşam getireceğine inanılmaktadır.

  Kaynaklar

  [1], http://en.wikipedia.org/wiki/Zodiac_stones
  [2], http://www.gemstone.org/gem-o-rama/gem-o-rama_birth.html
  [3], http://www.farlang.com/gemstones/birthstones
  [4], http://www.jewelers.org/pdf/ConsEdcn/Gemstone Leaflets.pdf
   


Sayfayı Paylaş