Doğu Karadeniz Bölümü Hakkında Bilgi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 25 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Doğu Karadeniz Bölgesi Hakkında Bilgi

  Gürcistan sınırından başlayarak Ordu'nun doğusundaki Melet çayına kadar uzanır. Karadeniz'in en dağlık ve yükseltisinin en fazla olduğu bölümüdür.

  En fazla yağış alan, kıyı ile iç kesim arasında farklılığın en fazla olduğu bölümdür. Heyelan olayının en fazla olduğu bölümdür. Tarımda makinalaşmanın en az geliştiği bölümdür. Kırsal nüfusun ve dağınık yerleşme şeklinin en fazla olduğu bölümdür. Doğu Karadeniz'in Türkiye ekonomisine en önemli katkıları tarım alanındadır.

  Doğu Karadeniz Bölgesi Karadeniz bölgesinin en dağlık, en fazla yağış alan bulutlanmanın çok olduğu, nem oranının en fazla olduğu bölümdür. Bu bölümde halk geçimini balıkçılık ve tarımcılıktan kazanır. Aynı zamanda Karadeniz Bölgesinin en çok balıkçılığın ve tarımcılığın olduğu bölümdür. Bu bölümde Karadeniz Bölgesinin en çok çay, fındık ve mısırın yetiştiği yerdir. Ulaşımı en zor, bölgenin en çok engebeli ve en çok göç veren bölümdür. Tarım alanı kıyı şeridi boyunca dardır. Bölgenin engebeli olmasından dolayı makineleşme azdır. Rize, Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt önemli yerleşim merkezidir. Bölgenin en gelişmiş illeri Trabzon ve Rize'dir. Türkiye de alpin çayırlıkların en güzel örnekleri doğu karadeniz bölgesinde görülür. Özellikle Rize bölgesinde bu örnekleri görmek mümkündür. Alpin çayırlıklar yaylacılığın da mekanıdır. Ayder, Anzer, Çağırankaya yaylaları bunlara güzel birer örnektir. Yıllık yağış oranı 1500mm ye kadar ulaşır.

  Bu bölgede Türkiye'nin en güzel göllerinden biri olan Uzungöl bulunur. Bir krater gölü olan Uzungöl -eski adıyla Şerah- yaklaşık 1000m boyu, 500m eni olan ve ortalama 15m derinliğe sahip bir dağ gölüdür. Ormanlar arasında müthiş bir atmosfere sahip olan gölde alabalık yetiştirilir. Ulaşım için OF'tan dolmuşlar bulunmaktadır. OF'a olan mesafesi yaklaşık 38km'dir. Yolun büyük kısmı asfalttır ve yol yaz başlarında gürül gürül akan bir dere eşliğinde Uzungöl'e yükselir. Kıyı ile iç kesimler arasında iklim ve bitki örtüsü birbirinden tamamen farklıdır. Kıyı şeridinden tipik Karadeniz iklimi hüküm sürer. Doğu Karadeniz Bölümü'nde işletilen en önemli yer altı zenginliği, Artvin yakınlarındaki Murgul'da bulunan bakır madenidir. Ülkemizde üretilen bakırın büyük bir kısmı bu bölümdeki yataklardan elde edilir. Çıkarılan bakır cevheri Murgul ve Samsun'daki fabrikalarda işlenir.turkeyarena Bölüm, bozulmamış doğası, gür ormanları, yaylaları ve kaplıcalarıyla yurdumuzun eşsis köşelerinden biridir. Trabzon'daki Atatürk Köşkü; Maçka'daki sümelâ Manstırı ve her yıl düzenlenen yayla şenlikleri bölümün önemli turizm değerleridir.
   


Sayfayı Paylaş