Doğu Karadeniz Bölgesinin Coğrafi Özellikleri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 30 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Doğu Karadeniz Bölümünün Coğrafi Özellikleri

  Gürcistan sınırından başlayarak Ordu'nun doğusundaki Melet çayına kadar uzanır. Karadeniz'in en dağlık ve yükseltisinin en fazla olduğu bölümüdür.

  En fazla yağış alan, kıyı ile iç kesim arasında farklılığın en fazla olduğu bölümdür. Heyelan olayının en fazla olduğu bölümdür. Tarımda makinalaşmanın en az geliştiği bölümdür. Kırsal nüfusun ve dağınık yerleşme şeklinin en fazla olduğu bölümdür. Doğu Karadeniz'in Türkiye ekonomisine en önemli katkıları tarım alanındadır.

  Doğu Karadeniz Bölgesi Karadeniz bölgesinin en dağlık, en fazla yağış alan bulutlanmanın çok olduğu, nem oranının en fazla olduğu bölümdür. Bu bölümde halk geçimini balıkçılık ve tarımcılıktan kazanır. Aynı zamanda Karadeniz Bölgesinin en çok balıkçılığın ve tarımcılığın olduğu bölümdür. Bu bölümde Karadeniz Bölgesinin en çok çay, fındık ve mısırın yetiştiği yerdir. Ulaşımı en zor, bölgenin en çok engebeli ve en çok göç veren bölümdür. Tarım alanı kıyı şeridi boyunca dardır. Bölgenin engebeli olmasından dolayı makineleşme azdır. Rize, Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt önemli yerleşim merkezidir. Bölgenin en gelişmiş illeri Trabzon ve Rize'dir. Türkiye de alpin çayırlıkların en güzel örnekleri doğu karadeniz bölgesinde görülür. Özellikle Rize bölgesinde bu örnekleri görmek mümkündür. Alpin çayırlıklar yaylacılığın da mekanıdır. Ayder, Anzer, Çağırankaya yaylaları bunlara güzel birer örnektir. Yıllık yağış oranı 1500mm ye kadar ulaşır.
   


Sayfayı Paylaş