Doğu Anadolu Bölgesindeki Volkanik Dağlar Nelerdir İsimleri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 24 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Doğu Anadolu Bölgesindeki Volkanik Dağlar Hangileridir

  Doğu Anadolu Bölgesi’nde volkanik faaliyetler çok geniş alanları etkilemiştir. Burası lav akıntıları ve volkan konileri bakımından en zengin bölgemizdir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan başlıca volkanik dağlar şunlardır: Ağrı Dağı, Türkiye’nin en yüksek doruğuna sahiptir (5137). Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı olmak üzere iki ana volkan konisinden meydana gelir. Her iki dağın çevresinde de birçok yan koni ve krater bulunmaktadır.

  Tendürek, Doğubayazıt ile Çaldıran arasında bulunur. Yakın zamanlara kadar etkinliğini sürdürmüştür.

  Van Gölü’nün batısında Nemrut ve Süphan volkanları yer alır. Süphan üzerinde bir çok patlama çukuru ve yan koniler bulunur. Son püskürmelerini buzul döneminin sonunda yapmıştır.

  Nemrut Dağı’nın üzerinde çökme sonucu oluşmuş büyük bir kaldera ve bu kalderanın içinde de bir göl ile çok sayıda küçük volkan konisi bulunur. Bu dağdan çıkan lavlar Van Gölü’nü oluşturmuştur.

  Doğu Anadolu Bölgesi’nde Aladağ ve Bingöl Dağları ile Erzurum-Kars bölümündeki Kargapazarı ve Allahüekber dağları ile, Dumlu Dağı da birer volkanik dağdır.

  Doğu Anadolu Bölgesi Volkanları: Bu dağlar Van gölünün kuzeyinde bir fay hattı üzerinde yer almıştır. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı dağı bu dağ sırasının kuzeydoğu ucunda yer alır.

  Ağrı Dağı: 1203km2’lik alan içersinde kuruludur. İki kütle halindedir.Küçük Ağrı 3896cm yük.Büyük Ağrı ise 5137m yüksekliğe sahiptir.

  Tendürek Dağı: Yüksekliği 3533 m’dir Çaldıran ilk Doğu beyazıt arasında bulunur.

  Süphan dağı: Yüksekliği 4058 m’dir (Bitlis)

  Nemrut Dağı: Bitlis de yer alır. Van gölü varlığını bu dağa borçludur.Nemrut Dağı şimdiki görünümünü son volkanik patlama ve çökmeden sonra kazanmıştır.son patlama sonucunda dağın tepe noktası yok olmuş ve krater olmuştur. Birkaç kraterin birleşmesiyle Kalderalar oluşmuştur.

  Ayrıca Kargapazarı, Dumlu ve Bingöl dağları volkanik yapılı dağlardır.
   


Sayfayı Paylaş