Doğu Anadolu Bölgesi Geçim Kaynakları Nelerdir Kısaca

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 9 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Doğu Anadolu Bölgesinin Geçim Kaynakları

  Sanayi kuruluşlarının yetersiz olması nedeniyle Doğu Anadolu Bölgesi halkı geçimini başta hayvancılık olmak üzere tarımdan sağlamaktadır.

  Doğu Anadolu bölgesi genellikle dağlık kesimlerden oluşmaktadır. Engebeli arazisi olması nedeniyle kış aylarında ulaşımda büyük sıkıntılar yaratır. Tarım alanları dar engebeli arazilerde yapılması zor olduğundan dolayı pek fazla görülmemiştir. Yaz aylarında sıcak ve kurak geçmektedir buğday, arpa, şeker, tütün, pamuk, kayısı yetiştiriciliği yaygın olarak yapılır.

  Hayvancılık bölgede daha yaygın olmaktadır dağlık kesimlerde ve meralarda yoğunlukla geçimler sağlanır. Genellikle hayvancılık kıl keçisi ve büyük baş hayvancılık yoğun olurken diğer hayvan türleri az yetiştirilir.

  Madenler bakımından bakır, krom, kurşun, çinko, linyit, kaya tuzu, soda ve oltu taşı çıkartılıyor.

  Enerji üretiminde bölge oldukça uygun olmasından dolayı elektrik santralleri kurulmuştur. Türkiye’nin %30luk kısmı bu bölgeden karşılanmaktadır.

  Turizm alanında tarihi eserler ve anıtlar yoğunlukla bulunmaktadır. Turistlerin bölgede araştırma yapması kültürel gezileri aşırı ilgi göstermemektedir.
   


Sayfayı Paylaş