Doğru Soluk Almanın Önemi Nedir

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 15 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Doğru Nefes Almanın Önemi

  Soluk (nefes) almak insanın yaşamını devam ettirmesi için gereken şartlardan bir tanesidir. Vücudumuz enerji üretmek için oksijene ihtiyaç duyar. Nefes alarak ihtiyaç olan bu oksijeni alırız. Nefes vererek de gerçekleşen solunum sonucunda oluşan karbondioksiti vücudumuzdan atarız. Yani Soluk alıp vermek yaşamımız için vazgeçilmez bir eylemdir.

  Nefes almak iki nedenle çok önemlidir:
  - vücudumuza ve organlarımıza yaşamlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları oksijeni sağlar
  - vücuttan atılması gereken atık ve toksinlerden kurtulma yoludur.

  Oksijen vücudun ana ihtiyacıdır: iç organların bezlerin sinir sistemi ve beynin çalışması için elzemdir. Besin olmadan birkaç hafta su olmadan birkaç gün yaşanabilir ama oksijen olmadan birkaç dakikadan fazla yaşanamaz.

  Beynin diğer organlara oranla daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Yeterli oksijen almazsa zihinsel bulanıklık negatif düşünce depresyon ve ardından işitme ve görme bozuklukları başlar. Yaşlılar ve damar tıkanıklığı olanlar beyinlerine yeterli oksijen gitmediğinden genellikle negatif ve depresif olur. Akut bir dolaşım bozukluğunun kalbe giden oksijeni durdurması kalp krizi beyne giden oksijeni durdurması da beyin kanamasına yol açar. Yetersiz oksijen almanın yaratabileceği rahatsızlık ve hastalıkların listesi uzun: netice olarak oksijen "kaliteli ve sağlıklı" bir yaşam için çok önemli ve gerekli!

  Özellikle oturarak çalışan insanların sürekli yorgun hissetmeleri sinirli ve verimsiz olmalarının ana sebeplerinden biri yetersiz oksijendir. Uyku düzenlerinde de sorun yaşarlar ve bu nedenle güne kötü başlarlar. Fasit döngüde bağışıklık sistemleri de zayıflar ve sorunlar artarak devam eder.turkeyarena Doğru nefes almak tüm bu sorunları ortadan kaldırabileceği ve dolayısıyla hayat kalitesiyle paralel olarak başarıyı da artıracağı için önemlidir.

  Canlılık ve gençliliğin ana sırlarından biri temiz kan dolaşımıdır. Bunu elde etmenin en kolay yolu da soluduğumuz havada saklıdır. Doğru nefes alarak vücudun tüm organlarının doğru beslenmesini sağlayacak ve verimlilik sürelerini artıracak; bu arada daha sağlıklı bir cilde de kavuşacaksınız. Kısaca doğru nefes almak gençleşme sürecinizi başlatacaktır.
   


Sayfayı Paylaş